Doğumda kesintisiz ebe desteğinin doğum sürecine etkileri
The effects of continuous midwife support on labor process during labor
- Tez No: 557331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM DEMİRGÖZ BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Sağlık Eğitimi, Nursing, Obstetrics and Gynecology, Health Education
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Araştırma doğumda kesintisiz ebe desteğinin doğum sürecine etkilerini belirlemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Aralık 2017- Aralık 2018 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran kadınlarla yapılmış randomize kontrollü deneysel niteliktedir. Güç analizi sonucuna göre alınma kriterlerine uygun 70 kadın (35 deney ve 35 kontrol) çalışmaya dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu ve VAS kullanılmıştır. Deney grubundaki gebelere doğum eylemi boyunca kesintisiz ebe desteği verilmiş, kontrol grubundaki gebelere çalışmanın yapıldığı klinikteki rutin bakım uygulanmıştır. Kesintisiz doğum desteği bilgi desteği, fiziksel rahatlatma, duygusal destek ve savunuculuk bileşenlerini kapsamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to determine the effects of continuous midwife support during labor. Materials and Methods: The study was randomized and controlled with women who applied to Gynecology and Obstetrics Clinic of Göztepe Training and Research Hospital between December 2017 and December 2018. According to the results of power analysis, 70 women (35 experiments and 35 controls) were included in the study. The data were collected the using the VAS and pregnant diagnosis form developed by the researcher in accordance with the literature review. While continuous midwife support was given to the pregnant women during the delivery in the experimental group, the control group was given routine care in the clinic where the study was performed. Continuous birth support contained the information support, physical relief, emotional support and advocacy components.