Geçiş dönemindeki süt ineklerine rasyona ilaveten organik çinko verilmesinin bazı verim ve kan parametreleri üzerine etkisi
The effects of supplemental organic zinc on some production and blood parameters in transition dairy cows
- Tez No: 351271
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma geçiş dönemindeki süt ineklerine rasyona ilave olarak verilen organik çinkonun süt verimi, karaciğerde yağ asidi metabolizmasını ilgilendiren bazı kan parametreleri ve bazı reprodüktif parametreler üzerine etkisini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Çalışmada 20 adet Holştayn ırkı süt ineği kullanılmıştır. İnekler canlı ağırlıkları, laktasyon sayıları ve vücut kondisyon skorları farklılık oluşturmayacak şekilde uygulama (Ç) ve kontrol (K) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Çalışmanın deney aşaması ineklerin doğumuna 3 hafta kala başlamış ve doğumdan 3 hafta sonra sonlandırılmıştır. Tüm hayvanlara aynı rasyon verilmiştir. Ç grubundaki hayvanlara sabah sağımından hemen sonra 5 g organik çinko (Optimin, Throuw Nutr.) içirilmiştir.Rasyondaki tüm yem hammaddeleri Weende Analiz Sistemlerine göre kuru madde, ham kül, ham selüloz, ham yağ, ham protein, Georing ve Van Soest'e göre (1970) de ADF,NDF içeriğince analiz edilmiştir. Çalışmadaki tüm hayvanlardan doğuma göre -21, -14, -7, 0, 7, 14, 21 günlerde kan alınmıştır.Alınan kanların serumları çıkartıldıktan sonra, serumlarda total kolesterol, Trigliserit, HDL (Yüksek Dansiteli Lipid), LDL (Düşük Dansiteli Lipid), BHBA (Betahidroksibütirik Asit), NEFA (Esterleşmemiş Yağ Asitleri) analizleri yapılmıştır. Süt verimi, boşta geçen gün sayısı, gebelik başına tohumlama sayısı, doğumdan sonra ilk östrus görülmesi için geçen gün sayısı ile ilgili bilgiler ise çalışmanın yapıldığı çiftlikte bulunan Dairy Plan (Gea Farm Tech./Almanya) sürü yönetim sistemi vasıtasıyla edinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of organic zinc on milk yield and some blood parameters related with liver fatty acid metabolism and some reproductive parameters in transition dairy cows. Twenty primiparous cows were used as study material. Cows assigned into two groups as control (K) and treatment(Ç). Groups were similar in live weight, parity and body condition score. Experimental part of the study has begun 3 weeks before parturition and ended at 3 weeks after parturition. All cows were consumed same diet. Organic zinc (5 g/day per head, Optimin, Throuw Ntr) orally administrated to cows in group Ç shortly after the morning milking. All feeds in diet were analyzed for crude cellulose, protein, ether extract, ash and dry matter according to Weende Analysis Systems, besides ADF and NDF according to Van Soest method. Blood samples were collected via vena jugularis from all cows on -21, -14, -7, 0, 7, 14, 21 days according to parturition and analyzed for total cholesterol (Chol), Triglycerides (TG), High density lipoproteins (HDL), Low density lipoproteins (LDL), BHBA (Betahydroxybutiric acids), NEFA (Non Esterified Fatty Acids). Milk yield, open days, rate of insemination per conception, rate of days for first oestrus after parturition were achieved from Dairy Plan herd management systems (Gea Farm Tech/Germany).