Üniversite öğrencilerinde premenstrual sendrom semptomları ve öğrencilerin semptomlarla baş etme yöntemleri
Symptoms of premenstrual syndrome in university students and their methods to cope with it
- Tez No: 557336
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırma, üniversite öğrencilerinde premenstrual sendrom (PMS) semptomlarını ve öğrencilerin semptomlarla baş etme yöntemlerini tespit etmek amacıyla yapılmış olup, tanımlayıcı kesitsel tiptedir. Araştırmanın evrenini, 2016-2017 eğitim öğretim yılında Kırklareli Üniversitesi Ebelik, Hemşirelik, Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümlerinde kayıtlı 1411 kız öğrenci oluşturmakta olup, örneklem seçimine gidilmemiş ve gönüllü olan, ulaşılabilen 696 öğrenci örneklemi oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ)”kullanılmış olup, verilerin analizi SPSS 22 istatistik programı kullanılarak yapılmıştır. Öğrencilerin %41,5'i 19-20 yaş arasında olup, PMSÖ'den aldıkları ortalama puan 113,16±37,39 ve PMS prevalansı %49,4'tür. Ölçek alt boyutlarının görülme oranları; depresif duygulanım %52,3, anksiyete %44,5, yorgunluk %48, sinirlilik %47,8, depresif düşünceler %42,4, ağrı %51,6, iştah değişiklikleri %53,2, uyku değişiklikleri %50,3, şişkinlik %46,7'dir.
Özet (Çeviri)
This is adescriptive cross-sectional study which is conducted to identify the symptoms of premenstrual syndrome (PMS) in university students and the methods of students to cope with it. The study's population was composed of 1411 female student registered to the Kırklareli University departments of Midwifery, Nursing, Philosophy, Turkish Language and Literature in 2016-2017 academic year, sample selection was not preferred and the sample of 696 volunteer students whom we could get in contact were acquired.“Personal Information Form”,“Premenstrual Syndrome Scale (PMSS)”were employed to collect data, and we employed SPSS 22 statistical software to analyze the data. 41.5% of the students ranged between 19-20 ages, their mean score in PMSS was 113.16±37.39 and PMS prevalence was 49.4%. The incidence rate of scale sub-dimensions was 52.3% for depressive affect, 44.5% for anxiety, 48% for fatigue, 47.8% for anger, 42.4% for depressive thoughts, 51.6% for pain, 53.2% for appetite fluctuations, 50.3% for sleep fluctuations, 46.7% for swelling.