Ortopedik implantların gevşemesinde titreşimin etkisi
Vibration effects on the orthopedic implants looseni̇ng
  1. Tez No: 557337
  2. Yazar: ONUR OKTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAVITÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biyomühendislik, Ortopedi ve Travmatoloji, Biophysics, Bioengineering, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Vidalı sistemler günümüzde otomotiv, havacılık ve sağlık gibi çok farklı sektörlerde kullanılmaktadır. 1900'lı yıllardan sonra, vida gibi bağlantı elemanlarının kullanıldığı alanların artması ve karmaşıklaşmasının bir sonucun olarak bu sistemlerin zayıflıklarının ortaya çıkmaya başlamıştır. Bunlardan en önemlisi ise vidalı sistemlerin yükler altında kendiliğinden gevşemesidir. 1950'lerden günümüze kadar bu konu hakkında çok çeşitli çalışmalar yapılmıştır ve halen daha yapılmaktadır. Bu yapılan çalışmalar sonucunda kendi kendine gevşemenin 3 ana sebebi olduğu konusunda fikir birliği olduğu söylenebilir. Bunlar titreşim, darbe ve sıcaklık değişimidir. Literatür detaylı olarak incelendiğinde vidalı sistemlerin genellikle farklı yükler altında çalıştığından dolayı, gevşemenin en önemli sebebi olarak titreşim gösterilmektedir. Titreşimle gevşeme üzerine yapılan çalışmaların çoğu cıvata ve somun ikilisi üzerinde yapılmıştır. Ortopedi sektöründe de vidalı sistemler yaygın olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda ortopedi alanında kullanılan vidaların titreşimle gevşemesi üzerine bir çalışmanın olmaması ve stabilitenin ortopedide çok önemli olmasından yola çıkılarak, titreşmin ortopedik implantlarda kullanılan vidalar üzerindeki etkisini inceleyecek bir makinanın tasarlanması ve bu incelemelerin yapılması amaçlanmıştır. Literatürdeki çalışmalara paralel sonuçlar elde edeceğimizi düşündüğümüz bu çalışmada Junker test makinası sawbone ve kortikal vidalı bir sistemi test edebilecek şekilde tasarlanıp imal edilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda ortopedideki vida sistemlerinin de tahmin edildiği gibi benzer davranışlar sergilediği, titreşimli yükler altında gevşeme eğiliminde oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Screw are used in different industries like automotive, aerospace, health etc. After 1900 as a result of the increase and complexity of the areas where the systems such as screws were used, the weakness of the screws started to research. The most important of there is the self-loosening of the screw type systems under vibratory conditions. After the researches ,there is a consensus about three main reasons for self-loosening. There are vibration, shock and temperature changes. The literature is examined in detail, result of this examination the vibration is showed the most important reason for self-loosening as the screw systems work under different loads. Most of the research about self-loosening are made by nut and bolts. In orthopaedics we generally used screw systems to fasten our implant to bone. As a result of my researches on literature, there is not any study about the self-loosening of the screws under vibratory conditions which are used in orthopaedic and the loosening is very important issue because of there reasons we aim to design a test machine and investigate the effects of vibration on the screws used in orthopaedic implants. We think that we will achive similar results like other studies in literature. Junker test machine is used in our study which is accepted as a vibration test machine for DIN25201. We redesign a new junker test machine that we can test sawbone and screw. As a result of the the study, we verify that our hypothesis is true , they exhibit similar behaviour under the vibratory conditions.