Investigation of the relationship between the level of coping with premenstrual symptoms and the quality of life in university students
Üniversite öğrencilerinin premenstrual semptomlarla başa çıkma düzeyleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelemesi
- Tez No: 839506
- Danışmanlar: PROF. SENA KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırma üniversite kız öğrencilerin premenstrual semptomlarla başetme düzeyleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırma 20 Aralık 2022- 15 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde öğrenim görmekte olan 287 kız öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veriler, Dahil Edilme Kriterleri Formu, Kişisel Bilgi Formu, Premenstrual Semptomlarla Baş Etme Ölçeği (PSBEÖ) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği- Kısa Form (SF-36) kullanılarak toplanmıştır. Çalışmada öğrencilerin (%87.2) dismenore yaşadığı ve Premenstrual semptomlarla başetmek için herhangi bir danışmanlık almadıkları saptanmıştır (n=287).
Özet (Çeviri)
The goal of this descriptive and cross-sectional study was to investigate the relationship between the level of coping with premenstrual symptoms and the quality of life in university students. The research was carried out between December 20, 2022, and May 15, 2023. The sample was 287 students who were enrolled in the Nursing Department at the Faculty of Health Sciences at Ankara Yildirim Beyazit University. The Inclusion Criteria Form, Personal Information Form, Premenstrual Coping Measure Scale (PMCM), and SF-36 Quality of Life Scale (SF-36) were used to collect the data. The study showed that out of the total participants (n = 287), the majority (87.2%) experienced dysmenorrhea and had not received any counseling to manage premenstrual symptoms.