Şanlıurfa'da üniversite öğrencilerinde premenstrual sendrom sıklığı, baş etme yolları ve etkileyen faktörler
Premenstural syndrome expansion, pathways and effectiveness factors at ,university students in Şanliurfa
  1. Tez No: 489936
  2. Yazar: TUĞBA ÖZMERMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA GÖZÜKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırma, Şanlıurfa ilindeki üniversite öğrencilerinde premenstrual sendrom (PMS) sıklığı, baş etme yolları ve etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde eğitim gören 4011 kız öğrenci oluşturmuştur. Örneklemi, Türkiye'de üniversite öğrencilerinde PMS sıklığının incelendiği çalışmalar dikkate alınarak, tahmini orantı/oran/sıklık %57.4, hata sınırı %5 ve %95 güvenle yapılan hesaplamada 376 olarak hesaplanmıştır. Öğrenciler, çalışmanın yapılmasına izin veren fakültelerden, Harran Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'ndan elde edilen öğrenci listeleri kullanılarak basit rastgele yöntemle seçilmiştir. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve PMS'da görülen belirtilerin şiddetini ölçmek için geliştirilmiş olan“PMS Ölçeği”kullanılarak, 26 Eylül 2016-30 Ekim 2016 tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırma için Harran Üniversitesi Etik Kurulu'ndan ve ilgili fakültelerin dekanlıklarından yazılı, katılımcılardan sözlü izin alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistiklerden yüzde, ortalama, standart sapma; tek değişkenli analizlerden ki-kare ve t testi kullanılmıştır. Çalışmada, öğrencilerin yaş ortalamaları 20,18±1.71 ve menarş yaş ortalamaları 13.60±1.26 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin %52,1'inde PMS olduğu ve PMS ölçeğinden aldığı toplam puan ortalamalarının 111.36±36.11 olduğu saptanmıştır. Çalışmada PMS'u etkileyebilecek pek çok faktör analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a descriptive study to determine the premenstrual syndrome (PMS) frequency, ways of coping and the influencing factors in university students in Şanlıurfa province. The universe of the research was composed of 4011 female students studying at Harran University Osmanbey Campus. Estimated ratio/frequency/frequency was calculated as 57.4%, error limit was 5%, and 95% confidence was calculated as 376, taking into consideration the studies on the frequency of PMS in university students in Turkey. The students were selected from the faculty who allowed the work to be done by simple random method using student lists obtained from Harran University Student Affairs Office. Data were collected by face-to-face interview technique from September 26, 2016 to October 30, 2016 using the Personal Information Form and the“PMS Scale”developed to measure the severity of the symptoms seen on the PMS. Written permission was obtained from the ethics committee of Harran University and the deans of related faculties for the research. In the evaluation of the data, the percentage, mean, standard deviation from the descriptive statistics; chi-square and t-test were used for univariate analyzes. In the study, the average age of the students was determined as 20.18 ± 1.71 and the average age of menarche as 13.60 ± 1.26. It was determined that 52.1% of the students had PMS and that the average of the total points obtained on the PMS scale was 111.36 ± 36.11. Many factors that may affect PMS in the study have been analyzed.