Kanıta dayalı sağlık politikası açısından sağlık teknolojileri değerlendirmesi hakkında sağlık yöneticilerinin görüşleri: Üniversite hastanesi örneği
The views of health administrators about evidence in health policy and health technologies evaluation: Case study of university hospitals
  1. Tez No: 557360
  2. Yazar: VİLDAN ÇİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ÖZLEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Üniversite hastanelerinin gerek sağlık hizmeti noktasında iş yükünün oldukça fazla olması, gerekse eğitim faaliyetleri yanında araştırma faaliyetlerinde bulunması, uygun sağlık teknolojilerini kullanmasını gerektirmektedir. Aynı zamanda sağlık kuruluşları bir taraftan doğru teknolojilerle sağlık hizmeti sunarken, diğer taraftan sağlık maliyetlerini düşürmek durumundadır. Ayrıca sağlık kurumlarındaki mali kısıtlılıklar sağlık teknolojilerinin değerlendirilmesini kaçınılmaz ve önemi kılmaktadır. Bu kapsamda bu çalışma Konya il merkezinde bulunan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ile Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanelerinde yürütülmüş olup, her iki üniversite hastanesinde görev yapan yöneticilerin sağlık teknolojileri hakkındaki değerlendirmeleri ile görüşleri alınarak, sağlık teknolojileri konusundaki düşüncelerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Üniversite hastanelerinde görev yapan sağlık yöneticilerinin; sağlık teknolojileri hakkında ki görüşlerinin belirlenmesi, sağlık teknolojilerini kullanırken kanıta dayalı uygulamalar çerçevesinde hareket edip etmedikleri, sağlık teknolojileri konusunda yenilikçi davranıp davranmadıkları ile üniversite hastanelerinin mali yüklerinin azaltılması noktasında nasıl davrandıklarının bilinmesi sağlık sistemi açısından önem taşımaktadır. Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde görev yapan toplam 11 sağlık yöneticisi üzerinden yürütülen bu çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme tekniği kullanılmış olup, esnekliği nedeniyle kanıta dayalı tıp uygulamaları ve sağlık teknolojilerinin değerlendirilmesi konusunda 12 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Sağlık yöneticilerinden elde edilen veriler öncelikle bilgisayar ortamına aktarılmış, arkasından ise soru bazında tablolar oluşturularak elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Elde edilen bulgulara göre sağlık idarecileri hastanelerde kanıta dayalı tıp uygulamaları, ülkemizde sağlık teknolojilerinin üretilmesi ve kullanılması, sağlık teknolojilerinin değerlendirilmesi konusunda mevzuat birliği sağlanması konusunda görüş birliği içerisindedirler. Sağlık yöneticileri yardımcı sağlık personellerine eğitim verildiği, ülkemizdeki sağlık teknolojilerinin üretilmesi ve kullanılmasının yeterli olduğu konularında hemfikir olup, her alanda sağlık teknolojilerinin gerekliliğini belirtirken, ülke geleceği açısından önemli olduğu görüşündedirler. Çalışmadan elde edilen diğer bir sonuç ise hekimlerin tanı tedavi rehberlerini kullanması ve tanı tedavi konusunda hastalarla ortak karar verme konusunda farklı görüşlere sahiptirler.
Özet (Çeviri)
The fact that university hospitals have a high workload at the health service point, as well as research activities in addition to educational activities, require the use of appropriate health technologies. At the same time, health institutions must provide healthcare services with the right technologies, while reducing health costs. In addition, financial constraints in health institutions make the evaluation of health technologies inevitable and important. In this context, this study was conducted in Selcuk University Medical Faculty Hospital and Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospitals in Konya city center. Health managers working in university hospitals; It is important for the health system to determine their views on health technologies, whether they act within the framework of evidence-based practices while using health technologies, whether they behave innovatively in health technologies and how they behave in order to reduce the financial burden of university hospitals. In this study, which was conducted on 11 health managers working in Selçuk University Medical Faculty Hospital and Necmettin Erbakan University Meram Medical Faculty Hospital, qualitative research methods were used in this study. . The data obtained from the health managers were first transferred to the computer environment and then the tables were interpreted and the findings obtained were interpreted. According to the findings, health administrators are in agreement on providing evidence-based medicine practices in hospitals, producing and using health technologies in our country, and ensuring unity of legislation on the evaluation of health technologies. Health managers agree that the training is provided to the auxiliary health personnel and that the production and use of health technologies in our country is sufficient and that they are important for the future of the country while specifying the necessity of health technologies in every field. Another result obtained from the study is that physicians have different opinions about using diagnostic treatment guidelines and making joint decisions about diagnosis and treatment.