Primer sjögren sendromu tanılı hastalarda koku fonksiyonlarının akustik rinometri ve kuru göz bulguları ile korelasyonu
Correlation of olfactory function with acoustic rhinometry and dry eye findings in patients with primary sjögren's syndrome
- Tez No: 557382
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KAAN BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Primer Sjögren sendromu (pSS), başta tükürük ve lakrimal bezler olmak üzere, ekzokrin bezlerinin lenfositik infiltrasyonu ile karakterize kronik otoimmün bağ dokusu hastalığıdır. Koku alma bozukluğu ise bu hastalarda yaşam kalitesini etkileyen önemli bir semptomdur. Bu çalışmanın amacı, primer Sjögren sendromu tanılı hastaların koku alma fonksiyonlarının benzer yaş ve cinsiyetteki sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmak ve bu sonuçların kuru göz bulguları ve akustik rinometri ile korelasyonunu incelemektir. Gereç ve Yöntem: Primer Sjögren sendomu tanılı 38 hasta ile sağlıklı 20 kişilik kontrol grubu çalışmaya dahil edildi. Bu çalışma da her hasta için genel KBB muayenesi, Connecticut Chemosensory Clinical Research Center Test (CCCRC) ile koku fonksiyonu değerlendirmesi, akustik rinometri, Schirmer testi, gözyaşı kırılma zamanı testi ve sübjektif koku fonksiyonu değerlendirmesi için VAS skorlaması kullanıldı. Bulgular: Hasta grubun yaş ortalaması 49,47±10,06, kontrol grubun yaş ortalaması ise 47,40±8,92 idi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Primary Sjögren's syndrome (PSS) is a chronic autoimmune connective tissue disease characterized by lymphocytic infiltration of the exocrine glands, particularly saliva and lacrimal glands. Olfactory disorder is an important symptom affecting quality of life in these patients. The aim of this study was to evaluate the changes of olfactory function in PSS patients and correlate these results with acoustic rhinometry and dry eye findings. Materials and Methods: 38 patients with primary Sjögren's syndrome and 20 healthy controls were enrolled in the study. Endoscopic nasal examination, acoustic rhinometry, olfactory function evaluation with Connecticut Chemosensory Clinical Research Center Test (CCCRC), Schirmer test, break-up time (BUT) and subjective odor function with VAS score were performed for each group. Results: The mean age of the patients and the controls were 49.47 ± 10.06 and 47.40 ± 8.92 years respectively.