Alanya kuzeyindeki Tepe, Bektaş ve Sugözü yerleşim birimlerinin heyelan incelemesi
The landslide investigation of the settlement units of Tepe, Bektaş and Sugözü locations in north Alanya
- Tez No: 557395
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHEYR KAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez çalışmasında Antalya ili Alanya ilçesinin kuzeyinde bulunan heyelan potansiyeli yüksek Tepe, Bektaş ve Sugözü Mahallelerinin Jeofizik yöntemlerden elektrik özdirenç, düşey elektrik sondaj (DES), sismik kırılma ve Çok kanallı yüzey dalgası analizi (MASW) yöntemleriyle kayma yüzeyinin belirlenmesi ve heyelan olasılığının değerlendirilmesi incelenmiştir. Bölge jeolojik olarak çok dik ve eğimin yer yer %30-60'lar seviyesine bir topografyaya sahip olduğu gözlenmiştir. Bölgenin yağış potansiyeli de göz önüne alınarak 22 noktada jeofizik ölçü alınmış ve değerlendirilmiştir. Bu 22 noktanın 7 noktasında rezistivite, 6 noktasında düşey elektrik sondaj (DES), 5 noktasında sismik kırılma ve 4 noktasında da Çok kanallı yüzey dalgası analizi (MASW) ölçüleri alınmıştır. Çalışma sırasında 48 elektrotlu rezistivite (özdirenç) cihazı ve 12 kanallı sismik cihazı kullanılmıştır. Bölge genel olarak eğimli bir topoğrafyaya sahip olduğu için değerlendirilen ölçülerde yüzeyde yamaç molozları gözlenmiştir. Ana kaya tamamen yamaç molozlarıyla kaplıdır. Yer yer şev kesitlerinde ana kayaya rastlanmıştır. Bu verilerin hepsi tek bir çatı altında toplanıp jeofizik yöntemler karşılaştırmalı olarak değerlendirilerek bölgenin kayma potansiyeli hakkında öngörü yapılmış ve öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrical resistivity, vertical electrical sounding (VES), seismic refraction and multichannel surface wave analysis (MASW) methods of geophysical methods of Tepe, Bektaş and Sugözü Neighborhoods, which are high in the landslide potential in the north of Alanya province of Antalya province, were investigated and the evaluation of the probability of landslide was investigated. . The area is geologically very steep and the slope has been observed to have a topography of 30-60%. Considering the rainfall potential of the region, geophysical measurements were taken and evaluated at 22 points. In these 22 points, resistivity at 7 points, vertical electric sounding (VES) at 6 points, seismic break at 5 points and Multichannel surface wave analysis (MASW) at 4 points were taken. The 48-electrode resistivity device and 12-channel seismic device were used during the study. As the region has a generally inclined topography, slope debris was observed on the surface. The main rock is completely covered with slope debris. In some parts of the slope, the bedrock was found. All of these data were gathered under a single roof and geophysical methods were evaluated comparatively.