Kullanımdışı kalmış binaların dönüştürülmesi sorununa ilişkin bir deneme
- Tez No: 55741
- Danışmanlar: PROF.DR. FERHAN YÜREKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Girişte, tezin ele alınış ve kapsamı anlamında bir problem tanımı yapılmıştır. Bunu takip eden birinci bölümde, dönüştürme ve ona bağlı alt kavramlarının yerli ve yabancı literatürde geçen tanımları çerçevesinde, tez için benimsenen dönüştürme tanımına ulaşılmıştır. Bu kavram tanımından sonra, değişim - dönüşüm - dönüştürmeyi hazırlayan aşamalar kapsamında, dönüştürmenin kaynaklarına inilmiştir. İkinci bölümde, dönüştürme tasarımı, eski bina ve onun bağlamının birer girdi olması çerçevesinde incelenmiştir. Buna göre, bağlamın yeniden bir tanımı yapılmış; dönüştürme, bu yeni bağlam tanımı içinde eski binaya ait verilerle mekanın dönüştürülmesi olarak ele alınmıştır. Tarihsel süreç içinde mekanın dönüşümü de, bu düşünceye bir alt yapı sağlaması açısından, kısa açıklamalar halinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, dönüştürmede iki tür müdahale yönteminden bahsedilmiştir: Taklit etme (imitation) ve dönüştürme (conversion). Bunların her ikisi de incelendikten sonra, nedenleri de belirtilerek, yöntem olarak, dönüştürme (conversion) benimsenmiştir. Bu yöntemin altında ele alınan ekleme ve çıkarma işlemlerinin, temelde ortak bir işleyişe sahip olduğu görülmüştür.“Eski binaya ait verilerin dönemlerine ayrılması”ve "yeni tasarım öğelerinin bu eski verilerle sentez edilmesi, yanyana getirilmesi ya da üstüste çakıştınlmasf aşamalarından oluşan bu işleyiş, bahsedilen yöntemi özetlemektedir. Dönüştürme (conversion) yöntemi içinde, yeni mimari dil, eski mekana ait mimari dilden tamamen farklı ama onu reddetmeyen bir niteliktedir. Bu mimari dille ifade bulan ve dönüştürmeyi somut olarak gerçekleştiren öğeler ise dönüştürme araçlarıdır. Dönüştürme araçları, yeni teknoloji, yeni malzeme ve eski mekan bağlamında detaylandırılmasıyla ifade bulmaktadır. Bu araçlar sayesinde dönüşen mekan ve oluşan yeni mimari sentez, kullanımdışı kalmış bir tarihi belgeyi bugüne kazandırmıştır. Dördüncü bölümde incelenen Türkiye'de dönüştürme olgusu, genel dönüştürme problematiği içersinde, Türkiye'ye özel yönleriyle ele alınmıştır. Türkiye'deki koruma amaçlı kanunların, koruma kurullarının, idari mekanizmanın ve mimar ile işverenin konu üzerindeki etkileri incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Durumun somut olarak ifadesi ise, mimari kritiğe değer görülen örnekler aracılığıyla yapılmıştır. Beşinci bölümde ise, tezin sonuçlarına yer verilmiştir. V111
Özet (Çeviri)
SUMMARY An Essay on the Conversion Problematic of the Obsolescent Buildings Old buildings accomplish the duty of the historical continuity with the signs of the past within themselves. Keeping the historical memory alive and using the data that these old buildings posses is only possible with the existence of these buildings. But letting these buildings to ruin and to be obsolescent would make this positive interaction upside down. The useless condition of the building would both consume energy and material, causing an irreversible loss in the historical continuity. So as to change this negative situation in favor of both the building and us, the reinterpretation of obsolescent buildings is needed. Giving them new functions, meaning and applying the best of our Zeitgeist is what is to be done. One needs to understand the mechanism of the requirements of the day, the existing building and the conversion procedure, with its sociological, economical and technological aspects as a whole, in order to achieve this aim. The obsolescent building, as an element of this mechanism, is added to design procedure with its physical existence. Hence the potential of the obsolescent building and its changed context have the leading role in the determination of the design procedure. During the preceding study of this thesis, it is noticed that, fundamentally, conversion of the obsolescent buildings mean, conversion of the space of the obsolescent buildings. Therefore, the main idea of this thesis is to analyze the obsolescent buildings' situations in their uselessness, the old vs. new dilemma during conversion procedure, the kinds of elements that are used in regaining these buildings to our time, their discourse, how they visualize this discourse and the differentiation in their discourse. This study not only aims to gather the studies on both the historic and the interdisciplinary relationships of the conversion problematic but also claims to stress on the gap in this area. Most of the buildings that converted must be conserved as a cultural being. In this respect, it must be very conscientious about the re-design relationship with this responsibility of historical identity. According to the law of conservation cultural and natural beings, the cultural beings are related with the historical and pre-historical period's science, culture, religion and fine arts. At the building as a cultural being, every time period as a original layer of its own time had added on former period and its meaning left its trace above previous one. The cultural beings with its owntraces, make a continous relationship between the past, the present and the future. While the historical value of the building is getting bigger, the conservation restrictions will increase and it will be difficult to insert the new design statement in the old buildings' conversion. For this reason, the most exciting examples of conversion can be realised on the old buildings that has not been put rigid conservation rules on. In this thesis, the examples had even selected from them. Old buiiding as a document of history make a historical continuity means of socio-cultural and psychological relationship. The other hand, with the conversion, the positive economic inputs have been gotten, too. For this reason, the obsoiucence buildings have to be re-interpretated in the present situations. The aim of the thesis, the lights of the subjects that have been explained, to examine the conversion phenomenon that make come together the past and the present as a common product. So in this manner, it will be given place to examine subjects of“why the buildings had been out of use, what are the things that formed the conversion designing, what are the methods of conversion and what are the mediators of conversion”. At the end of the study, the phenomenon of the conversion in Turkey will be discussed in this frame. Within today's popular concepts of movement, motion, event, speed, temporality, the plan of the study is as follows: - Introduction. The Definition of the Problem - 1 st Chapter. The Theory of Conversion and Its Sources 1.1. The Theory of Conversion 1.2. The Sources of Conversion and Change 1.2.1. The Causes of Change 1.2.1.1. Technological Causes 1.2.1.2. Economical Causes 1.2.1.3. Sociological Causes 1.2.2. The Causes of Conversion 1.2.2.1. Functional Deterioration 1.2.2.2. Structural Degeneration 1.2.3. The Effective Elements in the Decision of Conversion 1.2.3.1. Economy 1.2.3.2. The Public Concious 1.2.3.3. The Existing Building Itself 1.2.3.3.1. The Existing Building as Single 1.2.3.3.2. The Existing Building within Its Environment 1.2.3.4. Legislation -2nd Chapter. The Problematic of the Conversion Design and The Space Problematic in Conversion2. 1. The Design Process in Conversion 2.2. The Space Problematic in Conversion -3rd Chapter. The Approach Problematic in Conversion and Its Elements 3.1. General Approach Methods 3.2. The Level of Intervention 3.3. The Architectural Discourse in the Approach to the Matter 3.4. Conversion Elements 3.4.1. Structural Elements 3.4. 1.1. Columns and Beams 3.4.1.2. Mezzanine 3.4.2. Spatial Organization 3.4.2.1. Vertical Boundaries: Panels and Walls 3.4.2.2. Level Difference 3.4.3. Circulation 3.4.3.1. Vertical Circulation: Stairs and Elevators 3.4.3.2. Horizontal Circulation: Bridge 3.4.4. Decorative Patterns 3.4.5. Massive Additions 3.4.5. 1. New Buiiding Addition 3.4.5.2. The Roof Addition 3.4.6. The Conversion Elements of the Existing Building and Its Environment 3.4.6.1. The New Door 3.4.6.2. Stair Towers 3.4.6.3. Promenade - Open Spaces 3.4.7. The Effect of the Detailing with Technology and Material Factor in the Determination of the Conversion Elements -4th Chapter. The Phenomenon of the Conversion in Turkey 4.1. The Laws and The Committees of Conservation 4.2. The Mechanism of the Government 4.3. Architecture and Employee Factor 4.4. Some Examples About Conversion of the Obsolescent Buildings from Turkey -5th Chapter. Conclusion In the introduction, a definition of the problem is made as the general approach of the thesis and its concern. In the first chapter, phenomenon of the conversion that is assumed in the thesis is introduced by notion of conversion and its auxiliary descriptions in the limits of their local and foreign definitions in the literature. After the definition of conversion, inclusion of change - transformation - the causes of conversion, it can be possible to get the sources of conversion.In the second chapter, design of conversion was considered both with the inputs of the existing building has got a character of historical document,and its context was re-defined. Thus, conversion was considered with inputs of existing building in its re-defined context, as conversion of the existing space. For getting substructure about this though, it has been then studied how the space concept evolved, how its meaning has changed from past to present by short description. In the third chapter, there are two methods of conversion are mentioned: Imitation and conversion. After both of them are examined, conversion is appropriated as the method. It's seen that“addition and subtraction”that are considered under this method have a common system. The system that takes form from the ranks of“to distinguish of obsolescent buildings' inputs to its periods”and“ to synthesis, superimposition or addition new design elements with old ones”summarizes this method. In the conversion method, the new architectural discourse is completely different from the old one. But its new character doesn't refuses another. In this architectural discourse, elements of concrete materialization of the conversion are the instruments of conversion. The conversion instruments are gotten their statements by new technology, new material and detailing in concept of old space. Thanks to these instruments, the converted space and made of new architectural space gains the obsolescent historical buildings to today. Regarding this fact; the notions of this chapter and the those of the second chapter is being considered as a primary source in the methodology of conversion today which was meant to be proved by examples in this chapter. The phenomenon of conversion in Turkey that examined at the fourth chapter is considered in the general problematic of conversion with the aspects of Turkey as special. The effects of the laws of conservation, the conservation committees, the mechanism of government and architect - employers in Turkey about this subject are considered and evaluated. This phenomenon is found its concrete statement by some examples that worth of architectural criticism. In the fifth chapter the results of the thesis are described. Conversion is examined by the means of to reach a new space definition on its material and immaterial gualifications and to explain it in a concrete way. Fundamentally, the conversion of the building is to conversion of its space. Space is found its meaning and formed by environmental situation and personal using. If it lose this relationship, there is a need to solve a new design problem for this building. In the conversion progress, space must be re-design by the help of its non- physical components as much as its physical ones. In that case, the“Genius Loci”of the space must be taken care of. Sometimes, the Genius Loci of space can be fundamental component of the new design concept.The success of the conversion depends on managing to appraise inputs of the old space and its well-adjusted relationship between the changed new context and converted building. If the people can use the converted building and its managed to live in the new environment, it means it's appropriated the context. Using contrast way of design languages in the interventions of conversion helps to show different layers of the time. Re-define of the old building with its changed context can be possible by some mediums. These mediums are elements of structure, space, decoration; massive additions and elements that connects interior and exterior space. While the way of life is changing, the variety of functions are increasing. To give new function to old building or to revise old function for today can be realized by this mediums. All of this mediums find their expression from new technology, new material and new architectural language. The details that design new material and technology help the expression of these mediums. The favourite material for the designers is glass. Because while it separates oid and new, it also join them. It allows to continue their beings for themselves. The detailing in conversion process has got very important role in explanation of the different time periods. In the detail designing, there is often void been left between old and new or this transition made with special material. At this point, intersection between old and new is being become thin as much as possible or made very contrast way. The detail design is very important to express new elements while the the old elements continue to alive. The phenomenon of conversion in Turkey is also examined by that results, in our country, the laws and the commitees of conservation, mechanism of the government and architecture- employee factor are very important. The unconsistency of the laws-commitees-structure of the commitees and short of education make the conversion phenomenon in a negative position. This subject that examined as fifth chapter should understand as the beginning of extended study. It's hoped that, with this thesis there's productive discussion through solution for the conversion in general meaning and conversion in Turkey will be realised.