Yeni medya üzerindeki iletişim engelleri: Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi örneği
Communi̇cati̇on barri̇ers on the new medi̇a: The sample of Sakarya Uni̇versi̇ty Faculty of Communi̇cati̇on
  1. Tez No: 557415
  2. Yazar: SEVİM AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN İŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Yeni medya teknolojilerinin gelişmesiyle yeni iletişim kanalları, ortamları ve araçları bireylerin kullanımına sunulmuştur. Yeni medya teknolojileri kullanıcılarına birçok fırsat sunmaktadır. Bu fırsatlardan biri de etkili iletişimdir. Etkili iletişim ise iletişim engellerinin ortadan kaldırılmasını gerektirir. İletişim engelleri, iletişim sürecinin etkinliğini sınırlandırarak iletişim süreci için negatif bir boyut yaratmakta olan her şeydir. İletişim engelleri, üretkenliği, becerileri, yetenekleri ve fırsatları azaltmaktadır. Bu nedenle yeni medya üzerinden etkili bir iletişim kurmak için bu süreçte karşılaşılan iletişim engelleri azaltılmalı hatta ortadan kaldırılmalıdır. Bu araştırmanın amacı, yeni medyada karşılaşılan iletişim engellerini ortaya çıkartmaktır. Bu nedenle, üniversite öğrencilerinin yeni medya platformlarında karşılaştıkları iletişim engellerinin öğrenciler açısından neler olduğunu ortaya çıkarmak, bu engelleri değerlendirip kategorize ederek tanımlamak, engelleri azaltmak ve ortadan kaldırmak için önerilerde bulunmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of new media technologies, it has been possible to present new communication channels, environments and tools to the use of the individual. New media technologies offer users many opportunities. One of these opportunities is effective communication. It requires the elimination of communication barriers. They are all the things that creates a negative dimension for the communication process by limiting the effectiveness of the communication process. Communication reduces barriers, productivity, skills, capabilities and opportunities. For this reason, the communication barriers encountered in this process should be reduced or even eliminated in order to communicate effectively in the new media. This research aims to determine the communication barriers on the new media. For this reason, it is aimed to find out what communication barriers faced by university students on new media platforms are in terms of students, to evaluate and categorize these barriers, to make recommendations to reduce and eliminate barriers.