Yeni iletişim olanakları ve hegemonya
New communication opportunities and hegemony
  1. Tez No: 888889
  2. Yazar: DAUREN SYBANBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÇİFTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
“Yeni İletişim Olanakları ve Hegemonya”konulu tez çalışması yeni iletişim olanaklarının mevcut hegemonik yapılar ve sivil-politik toplumlar üzerindeki etkisini ele almaktadır. Çalışma Rusya'nın Kazakistan üzerindeki propaganda stratejileri ve etkileri üzerine yapılan değerlendirmeleri de içermektedir. Her gün yeni teknolojilerin hayatımıza girdiği bu çağda, iletişim araçları sürekli evrilmekte ve insanların yaşam tarzlarını, ilişkilerini, hatta düşünce yapılarını yeniden şekillendirmektedir. Yeni medya teknolojileri, kullanıcıların hem nicelik hem de nitelik olarak sürekli değişim gösterdiği dinamik bir alan sunmaktadır. Bu teknolojiler, bilgiye erişimi kolaylaştırırken, aynı zamanda iletişimdeki engelleri azaltarak insanların birbirleriyle bağlantı kurma biçimini derinden etkilemektedir. Örneğin, sosyal medya platformları sayesinde milyonlarca insan anlık olarak iletişim kurabilir, fikirlerini paylaşabilir ve dünya çapında bir toplulukla etkileşimde bulunabilir. Ancak bu teknolojilerin getirdiği kolaylıkların yanı sıra çeşitli sorunları da beraberinde getirdiği unutulmamalıdır. Özellikle propoganda, bilgi güvenliği, veri mahremiyeti, bilgi kirliliği gibi konular günümüzde ciddi endişelere yol açmaktadır. Ayrıca, teknolojik ilerlemenin hızıyla birlikte bu alanda ortaya çıkan yeni hegemonya üretimi de sürekli olarak yeniden değerlendirilmekte ve çözüm arayışları devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
The thesis titled“New Communication Opportunities and Hegemony”deals with the impact of new communication opportunities on existing hegemonic structures and civil-political societies. The thesis also includes evaluations of Russia's propaganda strategies and their effects on Kazakhstan. In this age where new technologies enter our lives every day, communication tools are constantly evolving and reshaping people's lifestyles, relationships, and even mindsets. New media technologies offer a dynamic field where users constantly change both in quantity and quality. These technologies are profoundly impacting the way people connect with each other by making access to information easier while also reducing barriers to communication. For example, thanks to social media platforms, millions of people can instantly communicate, share their ideas, and interact with a worldwide community. However, it should not be forgotten that, in addition to the conveniences these technologies bring, they also bring various problems. Especially issues such as propaganda, information security, data privacy and information pollution cause serious concerns today. In addition, with the speed of technological progress, the new hegemony that emerges in this field is constantly re-evaluated and the search for solutions continues.