26 Ağustos Tabiat Parkı (Afyonkarahisar) yaprak böcekleri (Coleoptera: Chrysomelidae) faunası
The leaf-beetles (Coleoptera: Chrysomelidae) fauna of 26 Ağustos Nature Park (Afyonkarahisar)
- Tez No: 557455
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
2017 yılında 26 Ağustos Tabiat Parkı'nın (Afyonkarahisar) yaprak böcekleri (Coleoptera: Chrysomelidae) faunası araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda 6 altfamilya içinden 23 cinse bağlı 46 türe ait toplam 1060 birey elde edilmiştir. Tespit edilen 46 türün tamamı 26 Ağustos Tabiat Parkı için, 38'i ise Afyonkarahisar ili için ilk defa rapor edilmiştir. Çalışmada Chaetocnema concinna (%17,92), Altica carduorum (%13,01), Chaetocnema mannerheimi (%11,22) ve Gastrophysa polygoni (%10,28) en baskın türler olurken, Labidostomis cyanicornis, Cryptocephalus moraei, Leptinotarsa decemlineata, Aphthona pygmaea, Neocrepidodera ferruginea, Phyllotreta procera, Phyllotreta vittula, Psylliodes circumdata, Psylliodes napi, Galeruca interrupta ve Cassida seraphina %0,09 oran ile en nadir türler olarak belirlenmiştir. Alticini tribusunun üyeleri, alanda en baskın ve en sık görülen taksonlar olmuşlardır. Çalışmada bazı türlerin tespit edilebilen konak bitki tercihleri ve habitat bilgileri kişisel gözlemlere dayalı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Leaf beetle fauna (Coleoptera: Chrysomelidae) of 26 Ağustos Nature Park were investigated in 2017. As a result of field studies, a total of 1060 individuals belong to 46 species of 23 genera in 6 subfamilies were found. All 46 species were reported for the first time for 26 Ağustos Nature Park and also 38 of them were new records for Afyonkarahisar province. In the study Chaetocnema concinna (%17,92), Altica carduorum (%13,01), Chaetocnema mannerheimi (%11,22) and Gastrophysa polygoni (%10,28) were found as the most dominant species and Labidostomis cyanicornis, Cryptocephalus moraei, Leptinotarsa decemlineata, Aphthona pygmaea, Neocrepidodera ferruginea, Phyllotreta procera, Phyllotreta vittula, Psylliodes circumdata, Psylliodes napi, Galeruca interrupta and Cassida seraphina were determined as the rarest species (0,09%). The most dominant and frequently seen taxa in the area belongs to Alticini tribus. Host plant preferences and habitat informations of some species have been assessed based on personal observations.