Gemlik zeytin çeşidinde aminoetoksivinilglisin (AVG) uygulamalarının meyve verim ve kalitesine etkileri
The effects of aminoethoxyvinylglycine (AVG) applications on fruit yield and quality of Gemlik olive
  1. Tez No: 557471
  2. Yazar: MURAT KIRKYAŞAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELİL TOPLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmada; Doğu Akdeniz bölgesinde son yıllarda yoğun bir biçimde dikimi yapılan Gemlik zeytin çeşidinde hasat önü meyve dökümünü engellemek ve kaliteli ürün elde etmek amacıyla aminoetoksivinilglisin (AVG)'nın 3 farklı dozu (100 ppm, 200 ppm, 300 ppm) hasattan 15 gün ve 30 gün önce olmak üzere 2 farklı zamanda uygulanmıştır. Gemlik zeytin çeşidinde tüm AVG uygulamaları meyvenin olgunluk indeksinde ve yağ oranında artışa, daldan kopma direnci ve meyve döküm oranında azalışlara neden olmuştur. AVG uygulamaları meyve ağırlığı, meyve et oranı, et/çekirdek oranı ve serbest yağ asitliğinde artışlara sebep olmuş ancak bu artış istatistiksel açıdan önemli bulunmamıştır. AVG uygulamaları ağaç başına meyve verimi üzerine istatistiksel olarak önemli etkiler yapmamıştır. Gemlik zeytin çeşidinde tüm AVG uygulamaları yağ asitleri kompozisyonu içeriğinde değişime neden olmuş, linolenik asit, behenik asit ve SFA oranında artışa; oleik asit, araşidik asit, UFA ve UFA/SFA oranlarında azalışa neden olmuştur. AVG uygulamalarının stearik asit, linoleik asit, PUFA ve MUFA/PUFA oranlarına etkisi istatistiksel olarak önemsiz bulunmuştur. Sonuç olarak, Gemlik zeytin çeşidine hasattan 15 gün önce 100 ppm AVG uygulaması en yüksek meyve ağırlığı (4.37 g), meyve et oranı (% 86.32), et/çekirdek oranı (6.33) ve en düşük meyve döküm oranı (% 1.11) elde edilmesi nedeniyle sofralık zeytin yetiştiriciliğinde ve hasattan 15 gün önce 300 ppm AVG uygulaması en yüksek yağ oranı (% 32.01) ve en düşük meyve döküm oranı (% 1.10) elde edilmesi nedeniyle yağlık olarak yetiştiriciliğinde önerilebilir.
Özet (Çeviri)
In the study, 3 different doses of aminoethoxyvinylglycine (100 ppm, 200 ppm, 300 ppm) have been applied in 2 different times (15 days and 30 days before harvest) in order to prevent fruit breakdown and obtain high quality product in Gemlik olive cultivar which is planted extensively in the Eastern Mediterranean region in recent years. All AVG applications in the Gemlik olive cultivar resulted in an increase in the fruit maturity index and olive oil content of the fruit, decreasing fruit removal force and the rate of fruit dropping. AVG applications resulted in increased fruit weight, pulp ratio, pulp/seed ratio and free fatty acidity, but this increase was not statistically significant. AVG applications did not have statistically significant effects on fruit yield per tree. In Gemlik olive variety, all AVG applications caused a change in the content of fatty acids composition, increased linolenic acid, behenic acid and SFA; oleic acid, arachidic acid, UFA and UFA / SFA rates decreased. The effect of AVG applications on stearic acid, linoleic acid, PUFA and MUFA / PUFA ratios was not statistically significant. As a result, the highest fruit weight (4.37 g), pulp ratio (86.32%), pulp/seed ratio (6.33) and lowest fruit dropping ratio (1.11%) were obtained for Gemlik olive cultivation 15 days before 100 ppm AVG application due to tableware; 300 ppm AVG application 15 days before harvest can be recommended for cultivation as olive oil because of the highest fat content (32.01%) and lowest fruit dropping rate (1.10%).