Özel öğrenme güçlüğü tanısı almış öğrencilerin bulunduğu kaynaştırma sınıflarında akran zorbalığı
Peer bullying in inclusive classes with special learning difficulties
- Tez No: 557485
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERA ÇETİNGÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Yapılan bu araştırmada, ortaokul öğrencilerinde akran zorbalığının demografik özelliklere göre nasıl değiştiğinin, kaynaştırma öğrencisi olan sınıflar ile olmayan sınıflar arasındaki farkın ve akran zorbalığı ile demografik özellikler arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Avrupa yakası Şişli ilçesinde bulunan resmi ortaokullar, örneklemini ise Şehit Murat Demirci ortaokul öğrencilerinden araştırmaya katılmada gönüllü olan 374 ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre kurban ve zorba olma puanları demografik özelliklere göre istatistiksel olarak anlamlı derecede farklılık göstermemektedir (p>0.05). Korelasyon analizi sonuçlarına göre öğrencilerin demografik özellikleri ile kurban olma ve zorba olma puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Öte yandan kurban olma ile zorba olma puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde bir ilişki çıkmıştır (r=0.487; p0.05). Kaynaştırma öğrencisi olan sınıflarda kurban olma puanı daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate how peer bullying changes in middle school students according to demographic characteristics, the difference between the classes with inclusion students and non-bullying classes and the relationship between peer bullying and demographic characteristics. The sample of the study consists of 374 secondary school students from Şehit Murat Demirci secondary school students who volunteered to participate in the study. According to the results of the research, the victim and bully scores did not show statistically significant differences according to demographic characteristics (p> 0.05). According to the results of the correlation analysis, no statistically significant relationship was found between the demographic characteristics of the students and the victimization and bullying scores (p> 0.05). On the other hand, there was a statistically significant and positive relationship between victimization and bullying scores (r = 0.487; p 0.05). The victimization score was higher in the classes with mainstream students.