Yüksek frekans kaynak metodu ile kaynak yapılan boruların farklı standartlarda çelikler kullanılarak karakterizasyonu
Characterization of pipes welded by high-frequency welding method using different steel grades according to various standards
  1. Tez No: 871980
  2. Yazar: SARP KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERCAN AÇMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz demir çelik sektöründe önemli yer tutan çelik boru üretimi, yıllar geçmesine rağmen sektör içindeki payı artmaktadır. Çelik malzemenin gerek mekanik özellikleri gerek fiyat/performans oranının yüksek olmasından ötürü müşterilerin tercihi olmaktadır. Demir çelik sektörü dışında büyük bir kullanıma sahip sektör ise Otomotiv sektörüdür. Çelik borular araçların birçok kısmında gerek konstrüksiyon gerekse sıvı/gaz taşınmasında kullanılmaktadır. Çelik borular, sanayide geniş bir kullanım alanına sahip olan önemli bir malzemedir. İnşaat, petrol ve doğalgaz endüstrilerinde sıkça kullanılan borular, sıvıların ve gazların taşınmasında hayati bir rol oynar. Özellikle petrol ve doğalgaz boru hatları, enerji nakliyesi için vazgeçilmezdir. Bunun yanı sıra, kimya endüstrisinde de kimyasal maddelerin taşınması ve işlenmesinde kullanılırlar. Boruların esnek ve dayanıklı yapısı, çeşitli sıcaklık ve basınç koşullarına uyum sağlayabilme özellikleri, onları endüstriyel süreçlerde güvenilir bir seçenek haline getirir. Ayrıca, boruların kolaylıkla montajı ve bakımı yapılabilmesi, endüstriyel tesislerde iş verimliliğini arttırır. Dolayısıyla, borular sanayide hem malzeme taşıma hem de işleme süreçlerinde kritik bir rol oynarlar ve modern endüstrinin temel yapı taşlarından birini oluştururlar. 1960'lı yıllarda“Electric Resistance Welding (ERW)”yöntemi, yüksek frekanslı alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, özellikle boru ve profil üretiminde yaygın olarak tercih edilen bir üretim metoduna dönüşmüştür. Yüksek frekans kaynak prosesi, alternatif akımın 200 kHz ile 500 kHz aralığında uygulanması ve bu sayede kaynak bölgesine ısı enerjisi aktarılması prensibine göre çalışmaktadır. Bu kaynak metodunda basınç ve ısı aynı anda uygulanır. Borunun ek yerlerinde oluşturulan ısı ile borunun birleşme yüzeyi ergitilerek kaynak yapılması sağlanır. Bu kaynak işleminde önemli kazanımlardan biri de, kaynak sırasında ayrıca ek dolgu teli ya da kaynak elektrotu kullanılmamasıdır. Diğer kaynak teknolojilerinden en önemli farklılık ise şekil veren sistem ile kaynak işlemi için gerekli ısıyı boruya aktaran sistemlerin farklı bağımsız sistemlerdir. Ve kaynak hızı diğer metodlara göre nispeten daha yüksektir. Bu nedenle çok daha önemli yanı ise uygulama ve üretim maliyetleri kapsamında sağladığı avantajlardır. Deneysel çalışmalar kapsamında ulusalararası standartlara göre üretilen farklı çeliklerden üretilmiş boruların 4 farklı hızda yapılmış kaynaklarının kaynak bölgelerinin mekanik, kimyasal, metalografik incelemeleri yapılmıştır. Yapılan çalışmada hız-standart tercih matrisi çizilmiştir. Standartlarda üretim için hangi hızın daha optimum olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Steel pipe production, which holds a significant place in today's iron and steel industry, continues to increase its share in the industry despite the passing years. Steel material is preferred by customers due to its high mechanical properties and price/performance ratio. Another sector with significant usage outside the iron and steel industry is the automotive sector. Steel pipes are used in many parts of vehicles for both construction and fluid/gas transportation purposes. Steel pipes are an important material with a wide range of applications in industry. Pipes, commonly used in the construction, oil, and natural gas industries, play a vital role in transporting liquids and gases. Especially, pipelines for oil and natural gas are indispensable for energy transportation. In addition, they are also used in the chemical industry for the transportation and processing of chemical substances. The flexible and durable structure of pipes, along with their ability to adapt to various temperature and pressure conditions, makes them a reliable choice in industrial processes. Moreover, the ease of assembly and maintenance of pipes enhances operational efficiency in industrial facilities. Therefore, pipes play a critical role in both material transportation and processing processes in industry and constitute one of the fundamental building blocks of modern industry. In the 1960s, the“Electric Resistance Welding (ERW)”method emerged as a highfrequency alternative. With its introduction, it has evolved into a widely preferred production method, especially in the production of pipes and profiles. The high-frequency welding process operates on the principle of applying alternating current in the range of 200 kHz to 500 kHz to transfer heat energy to the welding area. In this welding method, pressure and heat are applied simultaneously. The joining surface of the pipe is melted by the heat generated at the seams of the pipe, allowing for welding. One of the significant advantages of this welding process is that no additional filler wire or welding electrode is used during welding. The most significant difference from other welding technologies is that the systems shaping the shape and transferring the heat required for the welding process to the pipe are independent systems. Additionally, the welding speed is relatively higher compared to other methods. Therefore, its most important aspect lies in the advantages it offers in terms of application and production costs.xxii Experimental studies have been conducted to examine the mechanical, chemical, and metallographic characteristics of welded joints made at four different speeds using pipes made of different steels produced according to international standards. In this experimental study, a speed-standard preference matrix was drawn. The optimal speed for production according to the standards was determined.