Kadına yönelik aile içi şiddetin gebeliğe uyum ve maternal-fetal bağlanma ile ilişkisi
The relation with adaptation to pregnancy and maternal-fetal attachment of the domestic violence against women
- Tez No: 557508
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBA UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılan araştırma, Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beydağı Kampüsü'nün kadın doğum polikliniklerine başvuran gebelerle yürütüldü. Power analizi yapıldığında örneklem büyüklüğü %5 yanılgı düzeyi, çift yönlü önem düzeyinde %95 güven aralığında ve %80 temsil gücüyle en az 372 gebe olarak hesaplandı. Araştırma 385 gönüllü gebe ile tamamlandı. Veriler Aralık 2018 - Mart 2019 tarihleri arasında Kişisel Bilgi Formu, Aile İçi Kadına Yönelik Şiddet Ölçeği (AKYŞÖ), Doğum Öncesi Anne Bağlanma Ölçeği (DÖABÖ), Prenatal Kendini Değerlendirme Ölçeği (PKDÖ) ile toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, bağımsız gruplarda t test, tek yönlü varyans analizi, Kruskal-Wallis analizi, Mann Whitney U testi ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Gebelerin AKYŞÖ toplam puan ortalaması 64.42±5.30'dur. AKYŞÖ ile DÖABÖ toplam ve alt boyutları (bağlanmanın niteliği ve bağlanmaya harcanan zaman) arasında istatistiksel olarak pozitif yönde önemli ilişki olduğu belirlendi (sırasıyla; r=0.237, r=0.187, r=0.234; p˂0.05). AKYŞÖ ile PKDÖ toplam ve alt boyutları (kendi ve bebeğinin sağlığı ile ilgili düşünceleri, gebeliğin kabulü, annelik rolünün kabulü, doğuma hazır oluş, doğum korkusu, kendi annesi ile ilişkisinin durumu ve eşi ile ilişkisinin durumu) arasında istatistiksel olarak pozitif yönde önemli ilişki olduğu belirlendi (sırasıyla; r=0.428, r=0.185, r=0.436, r=0.404, r=0.180, r=0.237, r=0.414, r=0.586; p˂0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The research was to determine the relationship between domestic violence against women and maternal-fetal attachment and pregnancy compliance. Material and method: This descriptive and relationship-seeking research was conducted with pregnant women who applied to the obstetrics and gynecology outpatient clinics of Beydağı Campus of Malatya Training and Research Hospital. When power analysis was performed, the sample size was calculated as at least 372 pregnant women with 5% error level, 95% confidence interval at bidirectional significance level and 80% representation power. The research was completed with 385 pregnant women. Data were collected between December 2018 - March 2019 with Personal Information Form, Domestic Violence Against Women Scale (AKYŞÖ), Prenatal Maternal Attachment Scale (DÖABÖ), and Prenatal Self-Assessment Scale (PKDÖ). Number, percentage, mean, standard deviation, t test in independent groups, one-way analysis of variance, Kruskal-Wallis analysis, Mann Whitney U test and pearson correlation analysis were used for data analysis. Results: The mean total score of the AKYŞÖ was 64.42 ± 5.30. It was determined that there was a statistically significant positive relationship between AKYŞÖ and DÖABÖ total and sub-dimensions (quality of attachment and time spent to attach) (respectively; r = 0.237, r = 0.187, r = 0.234; p˂0.05). It was determined that there was a statistically significant positive relationship between AKYŞÖ and PKDÖ total and sub-dimensions (thoughts about the health of herself and her baby, acceptance of pregnancy, acceptance of motherhood role, readiness for birth, fear of birth, status of relationship with her own mother and status of relationship with her spouse). (respectively; r = 0.428, r = 0.185, r = 0.436, r = 0.404, r = 0.180, r = 0.237, r = 0.414, r = 0.586; p˂0.05).