Lipaz enziminin tanınmasına yönelik moleküler damgalı hidrojel hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of molecularly imprinted hydrogel for recognition of lipase enzyme
- Tez No: 557540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE DİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tez çalışmasında, moleküler damgalama tekniği ile hidroksietilmetakrilat (HEMA), 1-vinilimidazol (1-VI), metil akrilat (MA), akrilamid (AAm), 2-dimetil aminoetil metakrilat (2-DMAEMA) gibi farklı fonksiyonlara sahip monomerler kullanılarak lipaz damgalı (MIP) ve damgasız (NIP) hidrojeller hazırlandı. Hazırlanan bu hidrojeller için lipaz geri bağlama çalışmaları farklı pH ortamlarında gerçekleştirildi. MIP ve NIP hidrojellerde tutunan protein miktarları ve damgalama etkinliği (IF) değerleri hesaplanarak karşılaştırıldı. AAm, AAm-1-VI, AAm-MA monomerleri ile hazırlanan hidrojellerin damgalama etkinliklerinin yüksek olduğu görüldü ve çalışmalara bu hidrojeller üzerinden devam edildi. Lipaz enziminin seçimli ayrımına yönelik hazırlanan hidrojelin yapısal karakterizasyonu Fourier Transform Infrared Spektroskopisi (FTIR) analizi ve yüzey morfolojilerinin analizi ise taramalı elektron mikroskopi (SEM) ile yapıldı. Lipaz enziminin MIP ve NIP hidrojeller üzerine geri bağlama koşullarının optimizasyonu amacıyla inkübasyon süresi, sıcaklık, enzim konsantrasyonu ve pH etkisi incelendi. MIP ve NIP hidrojeller üzerine enzimin maksimum bağlanması 25 °C, pH 3,0 ve 90 dk.'da gerçekleşti. Başlangıç enzim konsantrasyonu 5 mg/mL'ye ulaştığında adsorpsiyonun doygunluğa ulaştığı görüldü. Optimize edilen koşullarda adsorpsiyon izotermleri ve adsorpsiyon kinetikleri çalışıldı. Lipaz damgalı hidrojelin seçimliliğinin incelenmesi amacıyla geri bağlama çalışması α-amilaz, β-glukozidaz ve sığır serum albümin (BSA) ile gerçekleştirildi. MIP hidrojellerin bu enzimlere ve proteine karşı seçimliliğinin düşük olduğu görüldü. MIP ve NIP hidrojellerin şişme özelliklerini araştırmak amacıyla şişme testi uygulandı. Akrilamid monomeri ile hazırlanan lipaz damgalı hidrojel farklı pankreatik enzimleri içeren ortamdan lipazın seçimli olarak ayrılmasında kullanıldı. Örneklerin saflık kontrolü SDS-PAGE yöntemiyle yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, using the molecular imprinting technique, lipase imprinted (MIP) and non-imprinted (NIP) hydrogels were prepared using monomers with different functions such as hydroxyethylmethacrylate (HEMA), 1-vinylimidazole (1-VI), methyl acrylate (MA), acrylamide (AAm), 2-dimethyl aminoethyl methacrylate (2-DMAEMA). Lipase rebinding studies were performed in different pH environments for these prepared hydrogels. The amount of protein adsorped on MIP and NIP hydrogels and imprinting efficiency (IF) values were calculated and compared. Imprinting efficiencies found to be high for the hydrogels prepared with AAm, AAm-1-VI, AAm-MA monomers so further studies were performed with these hydrogels. Determination of functional groups and surface morphology analysis of molecularly ımprinted hydrogels for recognition of lipase enzyme were done by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) scanning electron microscopy (SEM). For optimization of rebinding conditions of lipase enzyme on MIP and NIP hydrogels, effect of pH, contact time, temperature and enzyme concentration were investigated. Maximum rebing of lipase enzyme on MIP and NIP hydrogels were occurred at 25 °C, pH 3.0 and 90 min. When the initial enzyme concentration reached to 5 mg/mL, the adsorption reached to saturation. Adsorption isotherms and adsorption kinetics were studied under optimized conditions. In order to investigate the selectivity of lipase imprinted hydrogel, rebinding studies were performed with α-amylase, β-glucosidase and BSA. Selectivity of lipase imprinted hydrogels was found to be low towards these enzymes and protein. Swelling test was performed to investigate swelling properties of MIP and NIP hydrogels. The lipase imprinted hydrogel prepared with the acrylamide monomer was used to selectively separate lipase from the medium containing different pancreatic enzymes. The purity control of the samples was done by SDS-PAGE method.