The Purification and kinetics of wheat germ lipase
- Tez No: 5451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZERRİN SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ticari buğday özü lipazı,.jel -filtrasyonu ve iyon değiştirme kromatograf isi metodları ile saf laştırıldı. Aktif fraksiyonlar sübstrat olarak p- nitrofenil asetat ve dimerkaptopropanol tributirat kullanılarak belirlendi. Aktif üç enzim bulundu s p-nitrofenil asetat ve dimerkaptopropanol tribütiratı hidroliz eden lipaz, dimerkaptopropanol tribütiratı hidroliz eden tribütirinaz ve sadece p- nitrofenil asetatı hidroliz eden esteraz. p-Nitrofenil asetatın ticari enzimle hidrolizi doğrusal olmayan bir Lineweaver-Burk çizimi verirken DMP- tributirat hidrolizi için lineer bir çizim elde edildi. DMP-tribütiratın sübstrat olarak kullanıldığı ısı inaktivasyonu çalışmasında ise bir eğri elde edildi. Saf lastırılan esteraz fraksiyonunun p-nitrofenil asetatı hidrolizi Michael is-Menten kinetiğine uygun bulundu. Lipaz fraksiyonu ile p-nitrofenil asetatın hidrolizi Michaelis- Menten kinetiğinden sapma gösterdi. Bulunan sonuçlar, enzimlerin katalitik özellikleri açısından tartışıldı. Anahtar kelimeler : Buğday özü, Lipaz, Kinetik, Saflaştırma
Özet (Çeviri)
The commercial wheat germ lipase was purified by the methods of gel filtration and ion- exchange chromatography. The activity of isolated fractions was tested with p- nitrophenyl acetate and dimercaptopropanol tributyrate, as substrate. Three active enzymes were obtained. A lipase catalyzes the hydrolysis of both p-nitrophenyl acetate and dimercaptopropanol-tributyrate, a tributyrinase catalyzes the hydrolysis of dimercaptoprapanol-tributyrate and an esterase catalyzes the hydrolysis of p-nitrophenyl acetate^ only. The hydrolysis of p-nitrophenyl acetate by commercial enzyme gives a nonlinear Lineweaver- Burk plot whereas a linear plot was obtained with DMP- tributyrate. However heat inactivation with DMP-tributyrate as substrate was nonl inear.p-Nitrophenyl acetate hydrolysis by isolated esterase fraction obeys Michealis-Menten kinetics. With lipase fraction, the hydrolysis of p- nitrophenyl acetate deviates from Michael is- Menten kinetics. The results were discussed in terms of the catalytic properties of the enzymes. Key words : Wheat germ, Lipase, Kinetics, Purification IV