Serbest bölgelerin ve sınır ticaretinin Türkiye ekonomisindeki yeri
Free zones and border trading in Turkish economy
  1. Tez No: 557545
  2. Yazar: DİDEM NUR TEZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küresel ticaret pazarından daha fazla pay almak isteyen ve bu amaçla çalışan ülkeler, karşılaştıkları ticaret kısıtlarını ve önlemlerini aşmanın yollarını aramışlar ve modern bir çözüm olarak serbest bölgeleri geliştirmişlerdir. Serbest bölgeler, ülkelerin ticaret üzerine koymuş oldukları kotalardan ve engellerden etkilenmeyen, aynı zamanda üreticiler için çeşitli avantajlar sağlayan özel alanlardır. Serbest bölgeler sağladıkları avantajlar ile ülkeleri dış ticarette üstün konuma getirebilirler. Dış ticaret rejiminden farklı kendine has gümrük rejimi ve vergi tarifeleriyle sınır ticareti, sınır şehirler ile bu şehirlere komşu ülke şehirlerin gereksinimlerinin karşılanması amacıyla, karşılıklı olarak yapılan özel bir ticarettir. Sınır ticaretinin amacı, sınır illerimizde yaşamını sürdüren insanların gereksinimlerinin kolayca elde edilmesi, sınır bölgelerinde her iki tarafın birbirine güven duymasının artmasına katkıda bulunulması, sınır bölgelerinin refah düzeyinin artırılması, kaçakçılığın en az seviyeye indirilmesi, bürokratik işlemlerin azaltılması yoluyla dış ticaret hacminin genişletilmesi, sınır ticareti vasıtasıyla dış ticaret alanında çalışan insanımızın girişimci karakterinin oluşumuna katkıda bulunulması, istihdamın arttırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Countries that want to get more share of the global trade market and work for this purpose have sought to overcome the barriers and measures they face and developed free zones as a modern solution. Free zones are special areas that are not affected by quotas and barriers imposed by countries on trade but also provide various advantages for producers. Free zones can bring countries to a superior position in foreign trade with the advantages they provide. Border tradewith its own customs regime and tax tariffs, which are different from the foreign trade regime, is a special trade in order to meet the needs of border cities and neighboring cities. The aim of border trade is to obtain the needs of the people living in our border provinces easily, to contribute to the increase the welfare level of the border regions, tom minimize the smuggling, to reduce the bureaucratic transactions, to increase the volume of foreign trade, to contribute to the formation of the entrepreneurial character of our people working in the field of foreign trade and increase employment.