Ahşap mobilya imalatında iş güvenliği kültürünün araştırılması üzerine bir risk analizi örneği
A risk analysis example on research of occupational safety culture in wooden furniture manufacturing
  1. Tez No: 557574
  2. Yazar: TURAN KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Kazalar, Wood Products, Accidents
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada İstanbul ilinde ahşap mobilya imalatı alanında faaliyet gösteren bir işletmede çalışanların güvenlik kültürü düzeyleri değerlendirilmiştir. Güvenlik kültür düzeylerinin değerlendirilmesinde İskandinav güvenlik kültürü anketinden yararlanılmış, ek olarak çalışanların tutum ve davranışlarını, bireysel özelliklerini ortaya çıkaracak sorular eklenmiştir. Çalışanlara iş güvenliği ile ilgili önemli sorular yöneltilmiş olup verilen cevaplar matematiksel verilere dönüştürülerek şekil, grafik, tablo halinde değerlendirmeler yapılmıştır. Bu değerlendirmeler sırasında hedef grupların tanımlayıcı özellikleri dikkate alınmıştır. Elde edilen sonuçlar kendi içinde karşılaştırmalar yapılarak değerlendirilmiştir. Güvenlik kültürüne etki eden faktörler tespit edilerek işyerlerinde güvenlik kültürü düzeyinin yükseltilmesine yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanmış olup ayrıca risk değerlendirmesi de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study reports on research carried out to evaluate the job safety conditions of the employees of a furniture manufacturing company located in Istanbul. Assistance from Scandinav safety culture had been utilized in order to conduct the survey. Questions revealing attitude, behavior and characteristics of the employees had been added for evaluation purposes. Employees were asked important questions about job safety. Given answers were transferred into mathematical data and were evaluated on a graph. Targeted group's descriptive features had been addressed and the results were evaluated by comparison amongst one another and literature. The factors that had affected job safety had been detected and proposals that aimed an increase in job safety had been developed. Risk assessments had also been made.