Çocuk kütüphaneleri iç mekân ve donatı elemanlarında kullanılan malzemeler üzerine bir araştırma
A research on the materials used in interior and furniture elements of children's libraries
- Tez No: 960098
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada, çocuk kütüphaneleri iç mekân ve donatı elemanlarında kullanılan malzemelerin cinsi, rengi, dokusu gibi karakteristik özellikleri ile imalatında kullanılan gereçler ve aksesuarların katılımcıların algısal ve fonksiyonel değerlendirmeleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Daha önce yapılan çalışmalar, iç mekân ve donatı elemanlarında kullanılan suntalam, MDFlam, kontrplak gibi ahşap esaslı levhalar ile PVC, çeşitli vernik ve boyalar gibi yüzey kaplama malzemelerinin yaygın olarak tercih edildiğini göstermektedir. Yine yapılan çalışmalarda, bu malzemelerin bünyesinde fenolik bileşikler, organoklorlar ve formaldehit gibi pek çok zararlı organik kimyasalların bulunduğu da belirtilmiştir. Bu zararlı kimyasallar, gelişim çağında olan çocukların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle bu çalışmada, çocuk kütüphaneleri araştırma kapsamına alınmış olup, bu yapılarda kullanılan mevcut malzemeler bir envanter form yardımıyla toplanmış, ayrıca bu alanları kullanan öğretmen ve diğer çalışanlara mekân ve donatılarda kullanılmasını istedikleri malzemelerin neler olduğunu belirlemek için ayrıntılı bir anket formu uygulanmıştır. Araştırma yapılan ve başta Ankara olmak üzere çeşitli illerde faaliyet gösteren 20 adet çocuk kütüphanesi ve anket uygulanan 65 katılımcıdan elde edilen veriler istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Bu sonuçlar, çocuk kütüphanelerinin gelişimi açısından gelecekteki tasarımlarda mekânsal donatı ve mobilya malzemeleri seçimlerine ışık tutacak olup, daha sağlıklı malzemelerle, ergonomik, işlevsel ve kullanıcı odaklı çocuk kütüphanelerin tasarlanmasına katkıda bulunacaktır. Ayrıca, çocuk kütüphaneleri iç mekân donatı tasarımı alandaki tasarımcılar, uygulamacılar ve yöneticiler için kaynak olması açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effects of the materials used in the interior and reinforcement elements of children's libraries on the perceptual and functional evaluations of the materials and accessories used in their manufacture with their characteristic features such as type, color, texture. Previous studies show that wood-based boards such as chipboard, MDFlam, plywood used in interior and reinforcement elements, as well as surface coating materials such as PVC, various varnishes and paints are widely preferred. Again, studies have also shown that these materials contain many harmful organic chemicals such as phenolic compounds, organochlorines and formaldehyde. These harmful chemicals can negatively affect the health of children at the age of development. Therefore, in this study, children's libraries were taken into the scope of research, the existing materials used in these places were collected with the help of an inventory form, and a detailed survey form was applied to teachers and other employees who use these places to determine what materials they want to be used in spaces and accessories. The data obtained from 20 children's libraries operating in various provinces, especially Ankara, where the research was conducted, and 65 participants who were surveyed, were analyzed by statistical methods. These results will shed light on the choice of spatial reinforcement and furniture materials in future designs in terms of the development of children's libraries, and will contribute to the design of ergonomic, functional and user-oriented children's libraries with healthier materials. In addition, children's libraries interior reinforcement design is important in terms of being a resource for designers, practitioners and managers in the field.