Transmitting vital health data with standart internet of things protocols
Standart nesnelerin interneti protokolleri ile hayati sağlık verilerinin taşınması
- Tez No: 557592
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KAMİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Nesnelerin interneti, günümüzde oldukça popüler olan teknolojilerden birisidir. Son yıllarda, nesnelerin internetinin günlük hayattaki kullanımları artmaktadır ve zaman içerisinde daha da artması öngörülmektedir. IoT cihazları, herhangi bir kullanıcıya gerek kalmaksızın, otonom şekilde iletişim yapabilmenin yanı sıra, üzerlerinde bulunan sensörler aracılığı ile veri elde edebilir, veya kendilerine gelen verileri işleyebilirler. Nesnelerin interneti konsepti, fabrika otomasyonları, akıllı trafik yönetim sistemleri, akıllı şehir sistemleri, ev otomasyon sistemleri ve daha birçok alanda kullanılabilmektedir. Sağlık sektörü de IoT sistemlerinin kullanıldığı alanlardan birisidir. IoT sistemleri ile, hastaların sağlık verileri otonom olarak uzaktan elde edilebilir. Takip altında olması gereken hastalar, elverişsiz hastane koşulları, kalabalık ve maliyet gibi olumsuz nedenler yüzünden evde veya bakım evlerinde kalmayı tercih edebilir. Bu durumlara çözüm olarak, sağlık verilerini toplayarak bir sağlık merkezine iletebilen IoT sistemleri düşünülebilir. IoT sistemleri ile çalışabilen farklı ağ protokol yığınları mevcuttur. Söz konusu olan sağlık verilerinin iletimi olduğunda, bu protokol yığınının, sağlık verilerini en doğru ve en hızlı şekilde taşıyabilmesi önemlidir. Bu çalışma kapsamında, bu protokol yığınlarının, sağlık verileri iletimininde kullanılabilirliği incelenmiştir ve kullanılabilir olan yığınların ise performansları analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Internet of Things (IoT) is one of the most popular technologies of today. In recent years, the use of the IoT in daily life is being increased and it is foreseen to increase further over time. In addition to being able to communicate in an autonomous way without the need for any user, IoT devices can obtain data via the sensors on them, or they can process the incoming data. The IoT concept can be used in factory automation, intelligent traffic management systems, smart city systems, home automation systems and many other areas. The health sector is also one of the areas where IoT systems are used. With IoT systems, health data of patients can be acquired autonomously remotely. Patients under follow-up may choose to remain at home or in nursing homes due to unfavorable hospital conditions, crowds and cost reasons. As a solution to these situations, IoT systems can be considered to collect health data and transmit them to a health center. There are different network protocol stacks that can work with IoT systems. In the case of transmission of the health data in question, it is important that this protocol stack can carry health data in the most accurate and fastest way. In this study, the usability of these protocol stacks in health data transmission was examined and the performances of the available protocol stacks were analyzed.