Transmitting vital health data with coap observe
Hayati sağlık verilerinin coap observe yöntemi ile iletilmesi
  1. Tez No: 675924
  2. Yazar: GÖKÇE MANAP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER KAMİL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Alparslan Türkeş Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Nesnelerin İnterneti (IoT), son zamanların en çok tercih edilen teknolojilerinden biridir. Günümüzde IoT'nin günlük hayatta kullanımı artıyor ve zamanla daha da artması bekleniyor. IoT cihazları, herhangi bir kullanıcıya ihtiyaç duymadan otomatik olarak iletişim kurabilir. Diğer cihazlardan veri alabilir veya üzerlerindeki sensörler aracılığıyla veri üretebilir. IoT, akıllı şehir sistemlerinde, ev otomasyon sistemlerinde, trafikte ve diğer birçok alanda kullanılabilir. IoT sisteminin kullanıldığı alanlardan biri de sağlık sektörüdür. Sağlık teknolojisinde IoT sistemleri, hastaların sağlık verilerinin otomatik olarak alınmasında, izlenmesinde ve işlenmesinde önemli bir rol oynar. Kalabalık bir ortamda olmak istemeyen veya zorunlu evde bakıma ihtiyaç duyan yaşlı hastalar, uzaktan izlenip tedavi edilmeyi bekleyebilirler. Bu durumlara çözüm olarak IoT sistemlerinin, bireylerin sağlık verilerini toplayıp bir sağlık kuruluşuna iletmesi düşünülebilir. Bu durumda, bu sağlık verilerini hızlı ve güvenilir bir şekilde iletmek için IoT sistemleriyle çalışabilen ağ protokol yığınlarının performansını analiz etmek gerekir. Bu çalışmada, CoAP Observe yöntemi kullanılarak hastaların sağlık verisi her saniyede güncellenmiştir. Standart IoT protokol yığını kullanılmıştır. 4 farklı metrik (gecikme, enerji verimliliği, güvenilirlik ve işlem hacmi) belirlenmiştir ve performans değerlendirmesi yapılmıştır. MAC (CSMA, nullMAC) ve RDC (contikiMAC, nullRDC) protokolleri kullanılarak 4 farklı senaryo ve 3 farklı PDR (Packet Delivery Ratio) değerleri (100, 95, 90) ile toplam 12 senaryo değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Internet of Things (IoT) is one of the most preferred technologies of recent times. Today, the use of IoT in daily life is increasing and it is expected to increase further over time. IoT devices can communicate automatically without the need for any user. It can receive data from other devices or generate data through the sensors on them. IoT can be used in smart city systems, home automation systems, traffic, and many other areas. One of the areas where the IoT system is used is the health sector. In healthcare technology, IoT systems play an important role in the automatic acquisition, monitoring, and processing of patients' health data. Elderly patients who do not want to be in a crowded environment or who need compulsory home care can expect to be monitored and treated remotely. As a solution to these situations, IoT systems can be considered to collect the health data of individuals and transmit them to a health institution. In this case, it is necessary to analyze the performance of network protocol stacks that can work with IoT systems in order to transmit this health data quickly and reliably. In this study, the health data of the patients were updated every second using the CoAP Observe method. The standard IoT protocol stack is used. 4 different metrics (latency, energy efficiency, reliability, and throughput) were determined and performance evaluation was made. A total of 12 scenarios were evaluated with 4 different scenarios and 3 different PDR (Packet Delivery Ratio) values (100, 95, 90) using MAC (CSMA, nullMAC) and RDC (contikiMAC, nullRDC) protocols.