Türk gemiadamlarının iş tatminlik düzeylerinin incelenmesi
Examining of job satisfaction level of Turkish seafarers
  1. Tez No: 557593
  2. Yazar: ERİNÇ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, Marine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türk gemiadamlarının iş tatmini düzeylerinin gemiadamının demografik özelliklerine göre değişkenliği incelenmiştir. Bu kapsamda aktif çalışma hayatında bulunan ve katılım sağlayan 239 Türk gemiadamı üzerinde anket uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, gemiadamlarının yaş, çocuk durumu, medeni hal, mezuniyet durumu, gemilerde çalışılan toplam süre, ağırlıklı olarak çalışılan gemi türü, ağırlıklı olarak çalışılan gemi tonajı, gemi bayrağı ve maaş durumuna göre genel iş tatminliği arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülmezken sadece gemideki görev değişkenine göre genel iş tatminliği arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmüştür. Ancak, iş tatmininin bazı alt boyutlarının gemiadamlarının yaş, mezuniyet durumu, gemilerde görev yapılan toplam süre, ağırlıklı olarak çalışılan gemi tonajı ve maaş durumlarından etkilendiği; çocuk durumu, medeni durum, çalışılan gemi türü ve gemi bayrağının ise hiçbir boyutta etkilemediği görülmüştür. Türk gemiadamlarının orta düzeyde bir iş tatminlik düzeyine sahip oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to demographical features of seafarers, the variability of Turkish seafarers' job satisfaction level has been examined. In the scope of this study, the questionnaire has been applied to 239 Turkish seafarers who are actively working. In conclusion, while there hasn't been observed any statistically significant differences between job satisfaction of the seafarers and variables in terms of age, having a child, marital status, education level, the total amount of time worked in a ship, type of ship worked in general, tonnage of the ship worked in general, salary and the flag of the ship, there has been observed statistically significant differences between job satisfaction of the seafarers and variables of the duty. Some sub-dimensions of job satisfaction is affected by in terms of age, education level, the total amount of time worked in a ship, the tonnage of the ship worked in general and salary, however; it is not affected by any dimension in terms of having child, marital status, type of ship worked in general and the flag of the ship. It is concluded that Turkish seafarers have medium-level job satisfaction.