Cumhuriyet döneminde çocuk giysilerindeki değişim, çocuk oyun ve oyuncakları ile ilişkisi
The change in children's clothing during the republic period and its relationship with children's toys and games
- Tez No: 557612
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BURSALIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Cumhuriyet Döneminde Çocuk Giysilerindeki Değişim, Çocuk Oyun ve Oyuncakları ile İlişkisi”başlıklı tezin hazırlanma amacı; Cumhuriyet'in ilanından günümüze kadar değişen moda eğilimlerinin ve Türkiye'nin siyasi ve ekonomik unsurlarının, çocuk giysilerine olan yansımasını araştırmak ve bu doğrultuda çocuk oyun ve oyuncaklarının, çocuk giysi tasarımına ergonomi ve tasarım anlayışı bakımından etkisi neler olabilir sorusuna cevap aramaktır. Birinci bölümde çocuk giysi tasarımları, oyuncakları ve çocuk oyun kültürü genel olarak değerlendirilmiştir. İkinci bölümde Osmanlı Dönemi'nin etkileri göz önünde bulundurularak Cumhuriyet'in ilanından 2019 yılına kadar süregelen çocuk giysi tasarımları ile çocuk oyun ve oyuncaklarının tasarım yönünden değişimleri ve gelişmeleri yıllara ait fotoğraflar referans alınarak incelenmiştir. Üçüncü bölümde gelişen çocuk oyun ve oyuncaklarının, Cumhuriyet'in ilanından günümüze kadar değişim gösteren çocuk giysilerine olan olumlu veya olumsuz etkilerine değinilmiştir. Çocuk giysi ve oyuncakları arasındaki ilişkinin, hangi unsurlardan etkilenerek çocuk giysilerine yansımış olduğu ve çocuk giysilerinin nasıl bir değişim içine girdiği fotoğraflar ile örneklendirilerek değerlendirilmiştir. Sonuç aşamasında çocuk oyun ve oyuncaklarının çocuk giysileri ile birlikte kullanımına değinilmiş, kolay ulaşılabilirliğin çocukların yaratıcı ve geniş hayal dünyasına olumsuz yansımaları üzerinde durulmuştur. Sanayileşme ve teknolojinin etkileri doğrultusunda gelişen çocuk giysileri ve oyuncakları ile Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki çocuk giysi ve oyuncaklarının üretim anlayışının karşılaştırılması yapılarak çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis entitled“The Change in Children's Clothing During The Republic Period and Its Relationship with Children's Toys and Games”is to analyze the influence of fashion trends changing from the proclamation of the republic to the present and Turkey's political and economic factors on children's clothing and in this regard, to answer the question of what can be the effect of children's toys and games on children clothing in terms of ergonomics and design. Chapter one focuses on children's clothing designs, toys and children's game culture in general. Considering the effects of the Ottoman Empire, chapter two examines the changes and developments of children's clothing, toys and games in terms of design from the proclamation of the republic until 2019 with reference to photographs from different time periods. Chapter three concentrates on the positive or negative effects of developing children's games and toys on children's clothing, which has changed from the proclamation of the republic to the present. This chapter also examines what has affected the relationship between children's clothing and toys and what the impact has been on children's clothing and evaluates the change in children's clothing by giving examples based on photographs. The conclusion part focuses on the use of children's games and toys with children's clothing and the negative impact of easy accessibility on children's creativity and imagination. In this part of the thesis children's clothing and toys developing in line with the industrialization and technology is compared with the production concept of children's clothing and toys during the first years of Turkish Republic and the positive and negative effects on children is determined.