Erken cumhuriyet döneminde sosyalleşme aracı olarak süreli çocuk yayınları (Mektepli gazetesi, Çocuk, Çocuk Sesi dergileri örneği)
Children magazines as a way of socialisation in early republican era (Mektepli newspaper, Çocuk, Çocuk Sesi journals samples)
- Tez No: 366569
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Süreli çocuk yayınları, çocukları içinde yaşadıkları topluma hazırlayan önemli kitle iletişim araçlarıdır. Erken Cumhuriyet Döneminde yayımlanan süreli çocuk yayınları ise hem çocukları içinde yaşadıkları topluma hazırlamaları, hem de dönemin genel karakteristik özelliklerini yansıtmaları bakımından ayrı bir öneme sahiptirler. Erken Cumhuriyet Döneminde yayımlanan süreli çocuk yayınlarının sosyalleşme aracı olarak ele alınıp incelendiği, tarama modelinin kullanıldığı bu araştırmada; dönemin genel belirgin özelliklerini yansıttığı düşünülen üç süreli çocuk yayını (Mektepli Gazetesi, Çocuk, Çocuk Sesi) örnekleme alınarak incelenmiş ve bu yayınların her biri biçim ve içerik özellikleri bakımından değerlendirilmiştir. Araştırma sonunda genel olarak Cumhuriyet'in erken döneminde yayımlanan süreli çocuk yayınlarının çocuklara değer aktarımında etkisinin olduğu; bu değerlerin daha çok Cumhuriyet'in yeni neslin yetişmesinde önemli gördüğü beden terbiyesi, yerli malı kullanımı, kız çocuklarının eğitime katılımının teşvik edilmesi gibi olgular çerçevesinde şekillendiği, yayınlarda ön plana çıkan çocuk algısının çocuğun Cumhuriyet'in varisi ve koruyucusu biçiminde oluştuğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Children magazines are one of the most important ways of socialisation for children to prepare for the society in which they live. Children magazines which were published in Early Republican Era in Turkey are of great importance both for preparing the children for the society and also for representing the general characteristics of the era. In this research which examined the children magazines as a way of socialisation using survey model, the three magazines (Mektepli Newspaper, Cocuk and Cocuk Sesi) which were published in Early Republican Era in Turkey (1923-1950), were examined and evaluated in terms of form and content. The research findings generally indicate that the magazines which were published in this era were effective in the children's process of socialisation and transferring values including such facts as physical training, using local products and girls' attending education which are regarded as important for Republic to raise a new generation, and the child concept in the magazines was presented as being heirs and protectors of Republic.