İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi T3572 numarada kayıtlı Mecmû‛a-i Eş‛âr (İnceleme-karşılaştırmalı metin- mestap tablosu)
Istanbul University Rare Books Library Mecmû‛a-i Eş‛âr that is registered to T3572 (Examination-comparative text – mestap sheet)
- Tez No: 557625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi T3572 numarada bulunan Mecmû‛a-i Eş‛âr isimli şiir mecmuasının 2b-75b varakları arasının incelenmesi ve transkripsiyonu yapılmış karşılaştırmalı metin çalışmasından oluşmaktadır. Çalışmada öncelikle mecmuanın 2b-75b varaklarının tanıtımı yapılmış, ardından da metnin transkripsiyonu yapılarak dîvânlar ya da ilgili akademik çalışmalarla karşılaştırmalı metni oluşturulmuştur. Mevcut farklar ise dipnot alanında gösterilmiştir. Ayrıca, kimliklerini tespit edebildiğimiz şairlerin kısa biyografilerine yer verilmiştir. Mecmua, 75 varaktan meydana gelmektedir. Yazmada on beşinci ile on sekizinci asırlarda hayat sürmüş olan 66 şair ve bu şairlerin 4 farklı nazım şekliyle kaleme aldığı 272 şiir vardır. Bu şairler ve kullandıkları nazım biçimleri ile şiir kalıpları tablolar halinde verilmiştir. Çalışmada yer alan muhteva tablosu, başta şiir mecmuaları olmak üzere cönkler de dahil tüm mecmuaların ayrıntılı tasnif ve dökümlerinin yapılmasını hedefleyen Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne uygun olarak tertip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is composed of the comparative text study made the transcription and the examination of between 2b-75b pages of the poetry journal called Mecmû‛a-i Eş‛âr registered in the Istanbul University Rare Books Library numbered T3572. In the study, primarily, is made introduction of the 2b-75b pages of the journal, and then by making transcription of the text, comparative text is created with diwans or related academic studies. Existing differences are shown in the footnote area. In addition, short biographies of poets whose identities we can identify are included. The journal, composed of 75 foils. İn the journal is located 66 poets who lived between the fifteenth and the eighteenth century and 272 poems written by these poets in 4 different poetry forms. These poets and poetry forms that they used with aruz prosody of the poems are given in tables. The table of contents included in the study is prepared in accordance with the Systematic Classification Project of Journals (MESTAP) which are aiming to make detailed classification and the inventory of all journals, including cönks, especially poetry journals.