İstanbul Üniversitesi, Nadir Eserler Kütüphanesi, T3574 numarada kayıtlı Mecmū´a-i Eş´ār (1a-60b) inceleme-karşılaştırmalı metin)
The investigation and comparative study of Mecmū´a-i Eş´ār (Istanbul University, Rare Books Library, No: T3574, 1a-60b)
- Tez No: 525659
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışma İstanbul Üniversitesi, Nadir Eserler Kütüphanesi T3574 numarada kayıtlı MecmūǾa-i EşǾār isimli eserin (1a-60b arası) incelenmesi ve transkripsiyonlu metninin oluşturulmasından ibarettir. Metin hazırlanırken Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi'nin (MESTAP) kurallarına dikkat edilmiş ve tablolar buna göre oluşturulmuştur. Çalışmamızda ilk olarak mecmua tanıtılıp burada yer alan şairler hakkında biyografik bilgi verilmiş; daha sonra ise şiirlerin transkripsiyonlu metni oluşturulmuştur. Bu şiirler akademik çalışmalarla karşılaştırılarak var olan farklar ortaya konulmuştur. Klasik Türk şiiri ürünlerini barındıran mecmuanın, içindeki şairlerin doğum ve ölüm tarihlerinden hareketle 17. asrın sonlarının bir eseri olduğunu söyleyebiliriz. İncelediğimiz kısımda, şairlerinin kim olduğunu tespit edemediğimiz 5 şairle birlikte 51 şaire ait 229 şiirin varlığından söz etmek mümkündür. Ayrıca bir buçuk varaklık bir de nesir yer almaktadır. Çalışmamızın son kısmını ise sonuç bölümü, kaynakça, tıpkıbasım ve özgeçmiş oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study a poem collection named Mecmu'a-i Eş'ar (between 1a and 60b), which is held in Istanbul University, Rare Books Library, No.: T3574, was investigated and the transcription of the text was prepared. The text was prepared with concerning of Systematic Categorizing of Collections Project (SCCP; in Turkish: MESTAP) and the table was made with the rules of the project. Firstly, the collection was introduced and brief biographies of the poets were presented. After that, the transcription of the text was prepared. The text was compared to the other academic researches which contained the same poems and the differences were discussed. The collection contains the classical Turkish poems and by considering the date of birth and death of the poets, we found that the collection was prepared in late 17th century. The investigations shows that the collection contains 229 poems from 51 poets, but, the name and identity of the five poets could not be recognized. Additionally there were one and half page which is prose. The last parts of the study included the results, references, facsimile