Mecmū'a-i Eş'ār, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Şevket Rado Yazmaları, Numara: 71 (38a-74b)(İnceleme-karşılaştırmalı metin)
Mecmū'a-i Eş'ār, Istanbul Research Institute Sevket Rado Manuscrıpts Number: 71 (38a-74b)(Examination-comparative text)
  1. Tez No: 557660
  2. Yazar: OĞUZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM ALİ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışma, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Şevket Rado Yazmaları 71 numarada bulunan Mecmū'a-i Eş'ār adlı şiir mecmuasının (38a-74b) incelenmesi ve transkripsiyonlu karşılaştırmalı metin çalışmasından oluşmaktadır. Metin oluşturulurken Mecmuaların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP)'ne uygun hareket edilmiş ve tablolar buna uygun bir şekilde hazırlanmıştır. Çalışma içerisinde ilk başta mecmua tanıtılıp içerisinde yer alan şairler hakkında biyografik bilgiler verilmiştir. İlerleyen kısımlarda çeşitli tablolar oluşturulmuş ve MESTAP tablosu hazırlanmıştır. Daha sonra ise metnin transkripsiyonlu metni oluşturulmuştur. İçerisinde farklı şairlerin şiirlerini barındıran mecmuanın, şairlerinin biyografik bilgilerden hareketle 16. veya 17.yüzyılın bir eseri olduğu düşünülmektedir. Çalıştığımız kısımda, 63 şiirin varlığından söz etmek mümkündür. Çalışmamızın son kısmında ise sonuç bölümü, kaynakça, tıpkıbasım ve özgeçmiş yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of the comparative text study made the transcription and examinition of the poetry journal called Mecmū'a-i Eş'ār (38a-74b) registered in the Istanbul Research Institute Sevket Rado Manuscripts numbered 71. Firstly, the journal is introduced and biographical information about poets in the journal is given. When creating the text, the Systematic Classification Project of Journal (MESTAP) is carried out and the tables are prepared accordingly. Then the transcription text of the study is created. It is thought that the journal, which contains poems of different poets, are a work of the 16th, 17th century based on biographical information. It is possible to talk about the existence of 63 poems in our study. In the last part of our study, the results section, bibliography, print and curriculum vitae are included.