İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Mc_Yz_K0554 numaralı Mecmû'a-i Eş'âr (1b-27b) ve MESTAP'a göre tasnifi
A Poetry Mecmua numbered Mc_Yz_K0554 which is at İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı (1b-27b v.) and its classification according to MESTAP
- Tez No: 841079
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET GEDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu mecmû'a İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Mc_Yz_K0554 numarada yer alan bir mecmû'a-i eş'âr'dır. Bu çalışmadaki mecmû'anın tamamının şiirlerden oluşmaması ve şiirlerden oluşan kısmın ise bir Yüksek Lisans tezinin hacmini aşmasından dolayı (1b-27b) varaklar arası çeviri yazı sistemine aktarılmış ve incelemesi yapılmıştır Bahsi daha önce de geçtiği gibi transkripsiyon alfabesinin kurallarına bağlı kalınarak çeviri yazıya aktarılmıştır. Çalışma Giriş, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Mc_Yz_K0554 Numaralı Mecmû'anın İncelenmesi, Mecmû'ada Yer Alan Şairler ve Şiirler, Metin, Sonuç, Bibliyografya ve Mecmû'anın Mestap Tablosuna Göre Tasnifi bölümü olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır. Girişte mecmû'anın anlamı, önemi ve türlerine ilişkin bilgiler yer alacaktır. Bundan sonra ise mecmû'anın tasnifi hakkında bilgi verildikten sonra çalışmaya söz konusu olan mecmû'anın cönk şeklinde kaleme alınmasından ötürü bu konuya da kısaca değinilecektir. Birinci bölüm olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı Mc_Yz_K0554 Numaralı Mecmû'anın İncelenmesi bölümünde ise üzerinde çalışılan mecmû'anın hakkında genel olarak bilgi verilmiştir. Ardından tez konusunu oluşturan (1b-27b) varakları arası detaylı olarak incelenmeye çalışılmıştır. Mecmû'anın bu çalışma dışında kalan kısmı da ayrıca ele alınıp tanıtılmıştır. İkinci bölümde yani Mecmû'ada Yer Alan Şairler ve Şiirler bölümünde söz konusu metinde halihazırda bulunan şairlerin hayatlarına kısaca değinilip ardından şiirlerinden söz edilmiştir. Üçüncü bölüm olan Metin bölümünde ilk etapta metin oluşturmada takip edilen yöntem anlatılmış olup ardından transkripsiyon alfabesine bağlı kalınarak metin tenkitli bir biçimde çeviri yazıya aktarılmıştır. Dördüncü ve son bölüm olan Mecmû'aların Sistematik Tasnifi Projesi (MESTAP) Tablosu bölümünde ise şiirler Mestap Tablosu kurallarına uygun bir biçimde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This journal is a journal located in the Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library with the number Mc_Yz_K0554. Since the journal in this study does not consist entirely of poems and the portion of poems exceeds the volume of a Master's thesis (1b-27b), it has been transferred to the inter-leaf transcription system and As mentioned before, the translation was transcribed by adhering to the rules of the transcription alphabet. The study consists of four sections: Introduction, Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library, Review of the Journal No. Mc_Yz_K0554, Poets and Poems in the Journal, Text, Conclusion, Bibliography and Classification of the Journal according to the Mestap Table. The introduction will include information on the meaning, importance and types of the journal. After that, after giving information about the classification of the journal, the journal in question was written in the form of cönk. Therefore, this issue is also briefly mentioned. In the first part, Istanbul Metropolitan Municipality Atatürk Library, Investigation of the Journal No. Mc_Yz_K0554, general information is given about the journal studied. Then, between (1b-27b) leaves, which constitute the subject of the thesis, was tried to be examined in detail. The part of the journal that is not included in this study is also discussed and introduced. In the second part, namely the Poets and Poems in the Journal, the lives of the poets present in the text are briefly mentioned and then their poems are mentioned. In the third section, the Text section, the method followed in creating the text was explained in the first place, and then the text was translated into transcription in a critical way, adhering to the transcription alphabet. In the fourth and last section, the Systematic Classification of Journals Project (MESTAP) Table, the poems were processed in accordance with the Mestap Table rules.