Research and development of disabled lift for M type transportation vehicles
M sınıfı ulaşım araçları için engelli asansörü araştırma ve geliştirmesi
- Tez No: 557672
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERİNÇ ULUDAMAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanoteknoloji ve Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Son yıllarda, ulaşım önemli ölçüde artan şehirlerin nüfusundan dolayı bir problem haline gelmiştir. Engelliler için uygun olmayan ulaşım araçları bu sorunu çözmeyi daha karmaşık hale getirmektedir. Otobüs şirketleri tarafından geliştirilen erişilebilir ulaşım aracı bu duruma bir çözüm haline geldi. Ancak, engelli bireylerin eski model otobüslerle ulaşım sorunu halen devam etmektedir. 300 kg yük kapasiteli robot tibi engelli asansörleri eski model otobüsleri modifiye edebilmek için geliştirilmiştir.. Bu tür yenilikçi ürünler, sorunun üstesinden gelmek için en çok tercih edilen ürünlerden biridir.. Bu sayede, engelli insanlar bu asansörlerin yardımı ile bir yerden başka bir yere eski model otobüsler ile seyahat edebilirler. Bu çalışma, 300 kg yük taşıyabilen, sık kullanım için uygun, ergonomik, her türlü midibüs sınıfı taşıma aracına kurulumu kolay, yüksek kaliteli ve düşük maliyetli robot tipi engelli asansör üzerinde çalışmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda 3 boyutlu olarak engelli asansörü tasarlanmıştır. Gerçekleştirilen tasarım sonlu elemanlar yöntemi ile statik ve modal olarak analiz edilmiştir. Sonuçlara göre yüksek gerilmeden solayı S355JR kalite çelik platform kirişlerinde ve platformu gövdeye bağlayan parçalarda kullanılmıştır. Engelli asansörünün geri kalan parçalarında düşük gerilmeden dolayı S235JR kalite çelik seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Over the recent years, transportation has become a problem due to dramatically increase population of the cities. Inappropriate transportation vehicles for disabled people make this problem more complicated to solve. Accessible transportation vehicle that developed by bus companies have become a solution to this problem. However, transportation problem of the disabled people by older model buses still continuous. Robot type handicapped lifts with 300 kg load capacity developed to find a solution by modifying older model buses. Those types of innovative products are one of the best preferred ones to overcome the problem. By this way, disabled people can travel somewhere to another without any problem even by older model busses with help of this lift. This study endeavors to develop on robot type disabled lift that can carry 300 kg load, suitable for frequent use, ergonomic, easy to install any kind of midi-bus class transportation vehicle, high quality and low cost. For this purpose, disabled lift is designed by using CAD software. The design was analyzed with the finite element method in a static and modal analysis. According to the results, S355JR quality steel was used in platform's beams and the parts that connect platform to body due to high stress values. S235JR quality steel was chosen in the rest of the steel part of the disabled lift due to the low stress values.