Asansör montajında yalın üretim uygulaması ve değer akış haritalaması
Lean production in elevator installation and value stream mapping
- Tez No: 557683
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN GENEL, PROF. DR. İBRAHİM ÇİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Farklı lokasyonlarda aynı anda imalat yapılan sektörlerde sipariş süreci ve tedarik yönetimi çok büyük önem taşımaktadır. Sipariş ve tedarik süreci, maliyet ile teslimat süresini doğrudan etkilemektedir. Asansör sektörü farklı lokasyonlarda imalat yapılan bir sektördür, dolayısıyla sipariş ve tedarik sürecinin yönetimi ön plana çıkmaktadır. Asansör sektöründe firmaların çoğunluğu kendi imalatlarını yapmamaktadır. Gerekli malzemeler hazır halde sipariş verilmektedir. Dolayısıyla hazır halde sipariş edilen malzemelerin farklı şantiyelere tedarik sürecinin analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Japon üretim felsefesi olan Yalın Üretimden bahsedilmiştir. Yalın Felsefenin asansör sektöründe uygulanabilirliği konusunda araştırma yapılmıştır. Değer akışı haritalama tekniği ile asansör montajının sipariş, tedarik, nakliye çevrimi odaklı mevcut durum haritası çizimi yapılıp, sonrasında iyileştirmeler öngörülerek gelecek durum haritası çizilmiştir. Ve sonuç olarak mevcut durum ile gelecek durum karşılaştırılmıştır. Değer akış haritalama tekniği kullanılarak çevrimde kazanımlar elde edilebilirliği gösterilmek amaçlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda mevcut durum üzerinde yapılacak bazı iyileştirmeler ile teslim süresi ve isçilik maliyetinde önemli ölçüde iyileştirmeler olacağı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Order processes and procurement management are of great importance in sectors where manufacturing is performed simultaneously in different locations. The order and supply process directly affects the cost and delivery time. The elevator sector is a sector where manufacturing is carried out in different locations, so the management of order and supply process comes to the fore. The majority of firms in the elevator sector do not manufacture their own. The required materials are ready to be ordered. Therefore, it is of utmost importance to analyze the procurement process of the materials ordered to be ready. In this study, Lean Manufacturing which is the philosophy of Japanese production is mentioned. Lean Philosophy was investigated in the elevator industry. . Current status map with order flow, supply, transport cycle, which is focused on the lift assembly was drawn by using value flow mapping technique, and a future map was drawn by foreseeing improvements. Value stream maps were drawn to compare the current situation with the future. As a result of this study, it was seen that there will be some improvements in the current situation and significant improvements in delivery time and labor cost.