Yıkanmış balgam örneklerinin direkt inceleme ve kantitatif kültürünün alt solunum yolu enfeksiyonlarının tanısındaki değerinin incelenmesi
Investigation of the value of direct inspection and quantitative culture of washed sputum samples for diagnosis of lower respiratory tract infections
- Tez No: 557710
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL YAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Solunum sistemi enfeksiyonları tüm dünyada önemli mortalite ve morbidite nedeni olarak karşımıza çıkmakta ve her yaştan insanı etkilemektedir. Çok sayıda mikroorganizma solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilmekte ancak tüm gelişen tekniklere ve laboratuvar yöntemlerine rağmen olguların yarısına yakın kısmında etken tanımlanamamaktadır. Balgam örneği invaziv yöntemlere gerek kalmaksızın elde edilebilmekte ve gram boyalı preparatının hazırlanması ucuz ve basit olup, dikkatli ve ayrıntılı incelemelerle hekimi doğru tanıya yönlendirebilmektedir. Çalışmamızda Marmara Üniversitesi Hastanesi Merkez Laboratuvarı' na alt solunum yolu enfeksiyonu ön tanısı ile gelen 489 hastadan alınan 620 balgam örneği ile çalışılmıştır. Preparatlar iki farklı araştırıcı tarafından incelenmiş ve kültür yapılması uygun örnekler yıkanarak kalitatif ve kantitatif olarak ekilmiş; direkt inceleme ve kültür sonuçları karşılaştırılmıştır. Balgam örneklerinden hazırlanan preparatların Gram boyama ile değerlendirilmesinde 343 örnekte (%55.3) 10'dan fazla yassı epitel hücresi görüldüğünden bu örnekler uygun olmayan örnek olarak kabul edilmiş ve kültür açısından değerlendirmeye alınmamıştır. Örnekler hızlı strip test (Combur test) ile değerlendirildiğinde testin duyarlılığı %70, özgüllüğü %74 olarak bulunmuştur. Combur testi ile spesifik gravite üzerinden balgam kalitesinin değerlendirilmesi hızlı ve pratik olmakla beraber, düşük özgüllük ve duyarlılık nedeniyle direkt incelemeye alternatif olamamıştır. Örneklerin Gram boyama ile direkt incelemesinde 10'dan az yassı epitel hücresi, 25'den fazla lökosit saptanan grupta direkt inceleme ve kültür sonuçlarının korelasyonu en iyi bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Respiratory system infections cause important mortality and morbidity worldwide and influence all age groups. Many microorganisms cause respiratory system infections but despite the advanced use of technical and laboratory procedures approximately in half of the cases etiologic agent cannot be determined. Sputum samples can be easily obtained without invasive methods. It is easy and cheap to prepare Gram stained smear which may conduct clinicians for proper diagnosis. We evaluated 620 sputum samples from 489 patients with a possible lower respiratory tract infection that send to Marmara University Hospital Clinical Laboratory. Smears were interpreted by two researchers and samples which are accepted for cultivation were inoculated by qualitative and quantitative methods, after washing them in order to compare advantages of either methods. Gram examinations of samples revealed that 343 (55.3%) of them contain more than 10 squamous epithelial cells per lower microscope field, therefore we rejected those samples without further processing for culture.“Combur”test which was used for interpretation of sputum quality by using spesific gravity had 70% sensitivity and 74% specifity, therefore was not a good alternative to direct examination. Sputum samples examined with the Gram stain the presence of 25 or more polymorphonclear leukocytes and less than 10 squamous epithelial cells per low-power field which suggest that good correlation between direct examination and culture results.