Pediatrik travma yönetiminde yatak başı acil travma ultrasonu ve bilgisayarlı tomografinin klinik önemi
Clinical importance of bedside emergency trauma ultrasound and computed tomography in pediatric trauma management
  1. Tez No: 557730
  2. Yazar: GİZEM COŞKUN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. NURDAN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Coşkun Yüksel G. 'Pediatrik Travma Yönetiminde Yatak Başı Acil Travma Ultrasonu Ve Bilgisayarlı Tomografinin Klinik Önemi' Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Tıpta Uzmanlık Tezi, Eskişehir, 2019. Bu çalışmada bir üniversite hastanesi acil servisine çoklu travma nedeniyle başvuran çocuklarda; travma ve hasta klinik sonlanımı ile ilişkili faktörlerin belirlenmesi, tanısal amaçlı uygulanan Acil Travma Ultrasonu (ATUS) ile Bilgisayarlı Tomografi'nin (BT) karşılaştırılması amaçlandı. 01.05.2018-15.03.2019 tarihleri arasında başvuran tüm vücut tomografisi çekilmiş olan ve ATUS uygulanmış hastalarda yürütülen ileriye dönük kesitsel tipte bir çalışmadır. Hastaların demografik özellikleri, travma mekanizması, istismar şüphesi, vital bulguları ve Glasgow Koma Skoru (GKS), muayene bulguları, ATUS ve kontrol ATUS sonuçları BT raporları, klinik sonlanımları ve Pediatrik Travma Skoru (PTS) bilgileri kaydedildi. Hastaların 94'ü (%39.2) kız, 146'sı (%60.8) erkekti. Yaş ortalamaları (±SD) 10.1 (±4.8) yıl (aralık: 3 ay-18 yaş) idi. En sık travma mekanizması araç içi trafik kazasıydı (AİTK) (n:68 %28.2). Kalp akciğer sistemi için; ATUS'un duyarlılığı %20, özgüllüğü %99.5 hesaplandı. Batın için; ATUS'un duyarlılığı %11.1; özgüllüğü %98.1 olarak hesaplanmıştır. ATUS normal olarak değerlendirilen ancak batın BT'de patolojik bulgu saptanan 24 hastadan 23'ünün yatışı (14'ü servis, 9'u yoğun bakım) yapılırken 1 kişi tedaviyi reddetti. 240 hastanın 97'si (% 40.4) yatırıldı, 143'ü (%59.6) taburcu oldu veya tedaviyi reddetti. ATUS ve batın muayenesi normal değerlendirilen 15 hastaya BT'de patoloji saptanması üzerine hastane yatışı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Coşkun Yüksel G. 'Clinical Importance of Bedside Emergency Trauma Ultrasound and Computed Tomography in Pediatric Trauma Management' Eskisehir Osmangazi University Faculty of Medicine, Medical Speciality Thesis in Department of Emergency Medicine, Eskisehir, 2019. In this study, we investigated children who applied to a university hospital emergency department due to multiple trauma. The aim of this study was to determine the factors related to trauma and clinical outcome of patients and to compare the Focused Assessment with Sonography for Trauma (FAST) and computed tomography (CT). This is a prospective cross-sectional study performed on patients who underwent FAST and full body tomography between 01.05.2018-15.03.2019. Demographic characteristics, trauma mechanism, suspected abuse, vital signs and Glasgow Coma Score (GCS), examination findings, FAST and control FAST results, CT reports, clinical outcomes and PTS were recorded. 94 (39.2%) of the patients were female and 146 (60.8%) were male. The mean age was SD ± 10.1 ± 4.8 years (range: 3 months to 18 years). The most frequent trauma mechanism was in-vehicle traffic accident (n: 68% 28.2). For heart and lung system, the sensitivity and specificity of FAST were 20% and 99.5%, respectively. For abdominal system; the sensitivity and specificity of FAST were 11.1% and 98.1%, respectively. Of the 24 patients whose FAST was evaluated as normal but whose pathological findings were detected on abdominal CT, 23 were hospitalized (14 in service, 9 in intensive care unit) and 1 patient refused treatment. Of the 240 patients, 97 (40.4%) were admitted, 143 (59.6%) were discharged or refused treatment. Fifteen patients with normal ATUS and abdominal examination were hospitalized after pathology was detected on CT.