Batın travmasına maruz kalmış çocukolgularda yapılan tetkikler, olgularıntedavi yönetiminde ne kadar rol oynuyor?
How do the examinations made in the child patientsexposed to abominal trauma play in the treatmentmanagement of the case?
  1. Tez No: 957109
  2. Yazar: ULVI OSMANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE GÖKALP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Giriş ve Amaç: Batın travması çocukluk çağındaki ikincien mortal travma türüdür. Mekanizmasına göre; künt, penetran ve künt-penetran olarak ayrılır. Çocuklarda batın travmasının %90 nedeni trafik kazası ve yüksekten düşmelerdir. Hastaneye travma nedeniyle başvuran çocukların %8-10 kadar kısmını batın travmaları oluşturmaktadır. Hastaneye travma nedeniyle yatan çocuk hastalarının %5'inin yatış nedeni batın travmasıdır. Çocuklarda batın travmas ınedeniyle ölüm tüm travmalarla ölümün %10unu kapsamaktadır. Batın travması nedeniyle yatışı yapılan olguların %30-%35 kadarı opere edilmektedir. Biz bu çalışmada, bu kadar ciddi mortalite ve morbiditeye neden olan önlenebilir bir durum olan batın travmasının bölgemizdeki mevcut durumunu saptamak ve bu olgulara yapılan tetkiklerin hangisinin tedaviyi yönlendirmesi açısından enuygun olduğu sorusuna cevap aramayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Kliniği'ne 2008-2021 yılları arasında başvuran ve batın travması tanısı alan çocuk hastalarda yaş, cinsiyet, travma mekaniması gibi demografik verilerine ilaveten kan hemotolojik ve biyokimyasal tetkikleri, tam otomatik idrar, görüntüleme sonuçları, aldıkları tedaviler ve hastaların operasyon, yatış ve klinik gidişaatlarının incelenmesi gibi bilgileri içeren kayıt formu doldurularak verilerin incelendi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen çocuk hastaların % 70,8 olarak bulunmuştur. Hastaların %66,3'ü Acil Servisimize 112 acil hizmet ambulansı ile başvurmuş olup hastaların yaş ortalaması ortalama 6,5 ± 3,7 yıl (0,4 – 17) olarak saptanmıştır. Travma mekanizmasına dikkat ettiğimizde araç dışı trafik kazası %81,7'lık bir oran ile ilk sırada gelmektedir. Dahil edilen vakaların %8,4'ünde dışarıya kanama, olguların %1,9'unda kusma tesbit edilmiştir. Hastalarımızın sadece 1'ine (%0,2) yeniden canlandırma işlemi yapıldığı, %3,4'üne ise kan transfüzyonu yapıldığı bulunmuştur. Vakaların %5,1'ine çekilen batın USG'de, %8,9'una çekilen batın BT'de, %7,5'ine çekilen toraks BT'de, %10,1'ine ise çekilen beyin BT'de patoloji görülmüştür. Bu hastaların %1,4'üne batın, %3,9'una kranial, %4,3üne toraks, %12,8'ine ekstremite operasyonu yapılmıştır. Acil servisimizde tedavi sonrası hastalarımızın %58,4'ü taburcu edilmiş, %41,4'ü yatırılarak tedavisine devam edilmiş, %0,2'si ise tüm müdahelelere rağmen hayatını kaybetmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: Trauma is the damage that occurs in body tissues and organs as a result of the effect of environmental and external factors. It is one of the most important preventable causes of death in children and adolescents. It is one of the most important problems of public health. Abdominal trauma is the second most mortal type of trauma in childhood. According to the mechanism; blunt, penetrating and blunt-penetrating. Traffic accidents and falls from a height are the cause of 90% of abdominal trauma in children. Abdominal trauma constitutes 8-10% of children who apply to the hospital for trauma. On the other hand, 5% of pediatric patients hospitalized due to trauma are hospitalized due to abdominal trauma. In children, death due to abdominal trauma covers 10% of all trauma deaths. Only 30-35% of the cases hospitalized due to abdominal trauma are operated. Materials and Methods: In this study, we aimed to determine the current situation of abdominal trauma in our region, which is a preventable condition that causes such serious mortality and morbidity, and to seek an answer to the question of which of the tests performed on these cases is most appropriate in terms of guiding the treatment. Results: It was found that 70.8 % of the pediatric patients included in our study. 66.3% of the patients applied to our Emergency Departmentby 112 emergency service ambulance, and th emeanage of the patients was determined as 6.5 ± 3.7 years (0.4-17) according to the mean SD evaluation. When we look for the mechanism of trauma, Non-VehicleTrafficAccident (81.7%) comes first. External bleeding was detected in 8.4% and vomiting in 1.9 % of the included cases. It was determined that only 1 (0.2%) of our patients was resuscitated and 3.4% of the munder went blood transfusion. Pathology was detected in 5.1% of the cases on abdominal USG, 8.9% on abdominal CT, 7.5% on thorax CT, and 10.1% on brain CT. Abdominal surgery was performed in 1.4%, cranial surgery in 3.9%, thorax in 4.3%, and extremity in 12.8% of these patients. After the treatment in our emergency department, 58.4% of our patients were discharged, 41.4% were hospitalized and continued their treatment, and 0.2% died despite all the interventions. When we analyzed the laboratory values of the patients who were found to have pathology in the abdominal CT imaging, a significant increase in AST and ALT values was noticed.