Acil servise başvuran hasta yakınlarının temel yaşam desteği farkındalığı ve sağlık okuryazarlığının değerlendirilmesi
Evalution of basic life support awareness and health literacy of patient relatives WHO apply for emergency services
  1. Tez No: 557743
  2. Yazar: ZUHAL YALDIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÖRSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışma, acil servise başvuran hasta yakınlarının temel yaşam desteği farkındalığı ve sağlık okuryazarlığının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Çalışma, Ocak- Şubat 2018 tarih aralığında Eskişehir ili yetişkin acil servise başvuru yapan çalışmaya gönüllü katılan 555 hasta yakını üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler; hasta yakınlarının demografik özellikleri, acil servise başvuru özellikleri ve temel yaşam desteği ile ilgili bilgilerini ölçmeye yönelik bilgi toplama formu ve Yetişkinlerde fonksiyonel sağlık okuryazarlığı kısa testi / S-TOFHLA ile toplanmıştır. Çalışmanın istatistiksel analizlerinde, Ki-kare, Mann-Whitney U, Krusskal Wallis analizi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunu oluşturanların %57.7'si erkek, %42.3'ü kadın olup, yaş ortalaması 35,96±11,85 yıldır. Hasta yakınlarının %57.7'si TYD bilmediği saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to determine Evalution of Basic Life Support Awareness and Health Literacy of Patient Relatives Who Apply for Emergency Services. Methods: The study was conducted on 555 volunteers who applied to the adult emergency department in Eskişehir between January-February 2018. Data were collected with 21 questions related to information collection form for measuring patient relatives ' demographics, emergency room referral characteristics and basic life support information, and functional health literacy short test in adults / s-TOFHLA. Statistical analysis was performed using chi-square, Mann-Whitney U, Kruskal Wallis analysis. Results: The study group consisted of 57.7% male, 42.3% female and the mean age was 35.96±11.85 years. It was found that 57.7% of patient relatives did not know the basic life support.