Sıçanlarda momordica charantia (Kudret narı)'nın kırık kaynaması üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Effects of momordica charantia on fracture healing in rats
- Tez No: 557744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMET İNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; tibia cisim kırığı oluşturulan sıçanlarda kırık kaynaması üzerine Momordica Charantia(MC)'nin olası etkisini araştırmaktır. YÖNTEM: Ortalama ağırlıkları 250-300 gr olan, 8-10 haftalık, 42 adet Wistar- Albino cinsi erkek sıçan kullanıldı. Grup I; Kontrol, Grup II; Serum Fizyolojik(SF), Grup III; MC Özüt olacak şekilde rastgele üç grup oluşturuldu. Tüm sıçanların sağ tibiaları Kirschner Teli ile tespit edilerek cisimlerine osteotomi yapıldı. Kontrol grubuna başka bir işlem yapılmadı. SF grubuna; % 0.9'luk serum fizyolojik, Özüt grubuna ise MC özütü 28 gün süreyle oral gavaj yoluyla verildi. 28 günün bitiminde her grup kendi içinde rastgele ikiye ayrılarak yedişerli iki alt grup elde edildi. Tüm gruplar 28. günün sonunda sakrifiye edildi. Bütün gruplar içindeki birinci alt grupların sağ tibiaları, karaciğer ve böbrekleri çıkarıldı, histopatolojik analizleri yapıldı. İkinci alt gruptaki sıçanların yine sağ tibiaları çıkarılarak, biyomekanik analiz yapıldı. Karaciğer ve böbrekleri histopatolojik olarak değerlendirildi. 28. günün sonunda kırıkların biyomekanik test için yeterli olgunluğa ulaşmadığı analiz edildi. Bunun üzerine altı sıçanla ön çalışma yapıldı. Biyomekanik teste uygun kemik kaynaması iki ay olarak belirlendi. Yedişerli yeniden üç grup oluşturuldu. İkinci alt gruplara uygulanan prosedür kullanılarak biyomekanik test uygulandı. BULGULAR: Histopatolojik inceleme sonucunda kırık kaynamasının Özüt grubunda Kontrol ve SF gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha iyi olduğu bulundu(p=0,002 ve p=0,008). Kırıktaki inflamasyon değerlerine bakıldığında ise Özüt grubunda daha düşük bulundu. Karaciğer ve böbreğe olası yan etkilerinin incelenmesi sonucunda gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p=0,181).
Özet (Çeviri)
AIM: This study aimed to investigate Momordica Charantia's(MC) effects on fracture healing in rats with tibia shaft fracture. METHOD: Forty-two male Wistar–Albino rats, aged 8–10 weeks and weighing approximately 250–300 gr, were allocated to three random groups: Group I, control; Group II, physiological saline solution(PS); and Group III, MC extract. All rats' right tibias were fixed using a Kirschner wire, and osteotomy was performed on their shaft. The control group did not undergo any other procedure. Group II received 0.9 % PS, and group III received MC extract for 28 days via oral gavage. After day 28, each group was randomly divided into two subgroups of seven rats; then, all rats were sacrified. All first subgroups' right tibia, liver, and kidneys were removed and histopathologically analyzed. Biomechanical analysis was performed after removing the rats' right tibia in the second subgroups. Liver and kidneys were evaluated histopathologically. The fractures' maturity was insufficient for biomechanical testing after day 28. A preliminary study was carried out with six rats. Bone healing duration for biomechanical testing was determined as 2 months. Again, three groups with seven rats were created. The biomechanical test was performed using the procedure applied to the second subgroups. RESULTS: Histopathologic examination revealed that fracture healing was significantly better in group III than groups I and II(p=0.002 and p=0.008). Group III's fracture inflammation values were lower. No statistically significant inter group differences were reported for possible side effects in liver and kidneys(p=0.181).