CPM-PERT proje yönetim tekniklerinin Karadeniz tipi balıkçı gemileri inşa sürecine uygulanması
Implementation of CPM-PERT project management techniques on theconstruction process of Black Sea type fissing vessels
- Tez No: 557765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, CPM ve PERT proje yönetim tekniklerinin Karadeniz tipi bir balıkçı gemisinin inşa sürecine uygulaması yapılmıştır. Balıkçı gemisi inşa süreci yaklaşık olarak 500 alt faaliyete ayrılarak incelenmiş ve herbir faaliyet için iyimser, kötümser ve beklenen olmak üzere 3 farklı süre ataması yapılmıştır. Faaliyetlerin iş akış diyagramı oluşturularak kritik yollar belirlenmiş ve projenin farklı durumlarda tamamlanma süreleri ve olasılıkları hesaplanmıştır. Bu sayede proje yöneticisinin dar boğaza neden olan faaliyetleri ve nasıl önlemler alabileceğini görmesi sağlanmıştır. Proje süresinin kısaltılması için doğrudan kritik faaliyetler üzerinde hızlandırma işlemi yapılması gerekliliği ortaya konmuştur. Faaliyetlerin bolluk değerleri de hesaplanarak hızlandırma işlemi için faaliyetler arası kaynak ve işgücü aktarımı yapılabileceği görülmüştür. Karadeniz tipi balıkçı gemisi üreten tersanelerde proje yönetiminin ve CPM ve PERT gibi yöntemlerin sağlayabileceği faydalar vurgulanmak istenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, CPM and PERT project management techniques were applied to the construction process of a Black Sea type fishing vessel. The process of the construction of the fishing vessel was divided into approximately 500 sub-activities and 3 different time assignments were made for each activity, including optimistic, pessimistic and expected. Critical paths were determined by establishing a network diagram of activities and the completion times and probabilities of the project were calculated in different situations. In this way, the project manager is provided to see the activities that cause the narrow throat and how to take measures. In order to shorten the duration of the project, the necessity to accelerate directly on critical activities has been demonstrated. By calculating the slack values of the activities, it was observed that the transfer of resources and labor between the activities can be done for the acceleration process. It was aimed to emphasize the benefits of project management and methods such as CPM and PERT in shipyards producing Black Sea type fishing vessel.