Farklı kalınlık ve materyallere sahip vortex iplikler ve özellikleri
Properties of vortex yarns with different linear densities and materials
  1. Tez No: 557770
  2. Yazar: PINAR KARAGÖL ÇAPRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EBRU TAYYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Murata Vortex iplik eğirme sistemi diğer iplik üretim sistemlerinden farklı olarak dönen hava jeti yardımıyla iplik oluşturmaktadır. Bu eğirme sisteminin başarısı % 100 pamuk liflerinin yanı sıra %100 viskoz liflerinin yüksek hızlarda (400 m/dak.) eğrilebilmesi ve oluşan iplik yapılarının Open End teknolojisi ile elde edilen ipliklerden çok ring teknolojisi ile elde edilen iplik yapılarına benzemesiyle artmıştır. Bu çalışmada farklı hammaddeler kullanılarak, farklı incelikteki iplikler elde edilmiş ve arasındaki farklılıklar incelenmiştir. Viskoz ve pamuk hammaddeleri farklı lineer yoğunluğuna sahip olan tarak bantlarıyla elde edilen farklı numaralardaki ipliklerin düzgünsüzlük özelliklerine bakılmıştır. Bu tür ipliklerin özellikleri elde edilen bulgulara göre istatiksel olarak değerlendirilerek incelenmiştir. Bu tez çalışmasının neticesinde elde edilen bilgilerin tarak bant numarası ile iplik özellikleri arasında bulunacak ilişkiye göre iplik tesislerinde optimum çalışma şartlarına katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Murata Vortex yarns Spinning System forms yarn by means of rotating air jet unlike other yarn production systems. The success of this Spinning System has increased by Spinning 100% viscon fiber at high speed (400 m/min) along with Spinning 100% cotton fiber and by produced yarn structure's resembling Ring yarn Structure rather than Rotor. In this study, vortex yarns with different raw materials and fineness were obtained and differences between these yarns were examined. The properties of vortex yarns consisting of cotton and viscose fibres spun from different comb sliver were tested by Uster Tester 4. Properties of these kind of yarns were statistically analysed. It is considered that the results obtained from this work could contribute to optimum working conditions at yarn facilities for the relationships between comb sliver count and yarn properties.