Demir Çelik Endüstrisi'nde IoT uygulamalarındaki sorunlar, çözümler ve kazanımlar
Problems, solutions and gains of IoT applications in iron steel industry
- Tez No: 557772
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT FURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Küresel olarak internette bir ağ üzerinden sisteme, makinalara ve kullanıcılara ulaşmak için kullanılabilecek cihazların bağlanması, demir çelik endüstrisi için yeni bir konsepttir. Demir Çelik Endüstrisi (DÇE), entegre tesislerden oluşan ve kendini her an yenileyen ve yenilemek zorunda olan ağır sanayi fabrikalarından oluşmaktadır. Otomotiv sektöründen inşaata kadar birçok sektörün tedarikçisi olan DÇE, teknoloji ile içiçe olmak zorundadır. Günümüz teknolojisi, interneti daha fazla kullanmaya ihtiyaç duyan bir dönem içerisindedir. Nesnelerin İnterneti (IoT, Internet of Things) internet kullanımının geldiği son nokta olup, DÇE'de de yeni kazanımlar için de önemli rol oynayacaktır. Bu çalışmada IoT'nin DÇE'de uygulanışında karşılaşılan mesafe, siber güvenlik ve manyetik alan sorunu incelenerek bunlara karşılık gelen çözüm önerileri sunulmuştur. Ayrıca, sorunların yaşanmadığı bölgelerde yapılan IoT ile kütük kesim sistemi ve bu sistemin kazanımları ve kazanımlardan yola çıkarak üretime katkısı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Connecting devices that can be used to reach the system, machines and users globally through a network on the Internet is a new concept for the iron and steel industry. The Iron and Steel Industry (ISI) consists of heavy industrial factories consisting of integrated facilities, which have to be renewed and renewed at any time. From the automotive sector to the construction sector, the supplier of the sector is obliged to engage with technology. Today's technology is in a period that needs to use the Internet more. IoT (Internet of Things) is the ultimate point of use of the Internet and will play an important role in the new achievements. In this study, distance, cyber security and magnetic field problems encountered in the implementation of IoT in ISI were investigated and the corresponding solution suggestions were presented. In addition, with the IoT in the regions where there are no problems, the billet cutting system and its contribution to the production based on the gains and acquisitions have been revealed.