İzmir Körfezi'nde Gracilaria verrucosa(Huclson) papenfussnın dağılımı
- Tez No: 24022
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA CİRİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET İzmir Körfezinde Gracilaria verrucosa'nın dağılımı üzerine yapılan bu araştırma 01.10.1991 - 31.07.1992 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma balıkçılarla yapılan anketler sonucu Gracilaria verrucosa 'nın İzmir Körfezinde bulunduğu yada bulunması ihtimali olan Bostanlı Ada, Kerim* in Tava, Lastik, Angalya Burnu, Gedizin Kazığı, Hamursa, Kuşburnu, Raufpaşa Dalyanı, Karaçamur, Degaş, Ayna Denizi, Seyfi Denizi, Homa Dalyanı, Kapanburnu, Kirdeniz, Küçük Dalyan, Nişantaşı, ve Çakalburnu mevkilerinde yürütülmüştür. Bu mevkilerde derinlikler dikkate alınarak 65 istasyon seçilmiş ve Ekim, Ocak, Nisan ve Temmuz aylarında olmak üzere 4 kez örnekleme yapılmıştır. Örnekler 0-70 cm'ye kadar olan derinliklerdeki istasyonlarda elle, 70 cm-2 m derinliklerdeki istasyonlarda tırmık (sara) ile ve 2 metreden daha derin istasyonlarda direçlerle toplanmıştır. Örneklerin toplanmasında, her istasyonda tahtadan yapılmış 1 m lik ölçü çerçevesi kullanılmıştır. Toplanan örnekler ayrı ayrı kovalarda biriktirilerek karada terazi ile tartılmış ve ortalama değerler hesaplanmıştır. Yapılan örneklemeler sonucunda 26 ve 27 nolu istasyonların bulunduğu Raufpaşa dalyanı mevkii 41 ve 42 nolu istasyonların bulunduğu Seyfi Denizi mevkinde ve 51 ve. 31.nolu istasyonların bulunduğu Kirdeniz ve Küçük Dalyan mevkiinde Gracilaria verrucosa 'nın bulunmadığı görülmüştür. Bostanlı Ada, Kerimin Tava, Lastik, angalya Burnu, Gedizin Kazığı, Çalıbaşı, Hamursa, Kuş Burnu, Karaçamur, Degaş, Ayna Denizi Kapan Burnu, Nişantaşı ve Çakalburnu mevkiilerinde yıl boyunca yapılan örneklemelerde Gracilaria verrucosa bulunmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde en yüksek değerler Nisan ayında, en düşük değerler ise Temmuz ayında elde edilmiştir. Mevkii yönünden ise en yüksek değerler 12.5 2 Kg. /m ile Nişantaşı mevkiinde alınmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlar Gracilaria verrucosa' nın gelişmesi üzerinde sıcaklık, tuzluluk, su derinliği, ışık ve dip yapısı gibi parametrelerin etkili olduğunu ve Gracilaria verrucosa ' nın bulunduğu 47 istasyonun çevresel şartlar bakımından bu türün yetişmesine uygun olduğunu ortaya koymuştur..
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study has been performed on the distribution of Gracilaria verrucosa in Izmir Bay between 01.10.1991 and 31.07.1992. The study has been carried out in 65 stations, that choosen according to the depths in the areas of Bostanlx Ada, Kerimin Tava, Lastik ve Angalya, Gedizin Kazığı, Hamursa, Kuşburnu, Rauf Paşa, Karaçamur, Degaş, Ayna Denizi, Çalıbaşı, Seyfi Denizi, Homa Dalyanı, Kapan Burnu, Kirdeniz, Nişantaşı and Çalıburnu Four sampling has been caried out in.ayear in, October January, April and July The specimens of Gracilaria verrucosa has been gathered in the station which are 0-70 cm. deep by hand, in the stations 70 cm-2 m. by scretchs and in the stations deeper than 2 metres by dredges. A wooden frame (1X1 m) has been used in all teh stations, in order to gather specimens. These specimens has been collected in different bucket and weighted on the by means of a balance. At the result of the study Gracilaria verrucosa hasn't been found at the areas of Rauf Paşa, Seyfi Denizi Kirdeniz and Küçük Dalyan. Gracilaria verrucosa has been found at the areas of Bostanlı Ada, Kerimin Tava, Lastik, Angalya Burnu, Gedizin Kazığı, Çalıbaşı, Hamursa, Kuş Burnu, karaçamur, Degaş, Ayna Denizi, Kapan Burnu, Nişantaşı and Çakalburnu 33.At the realizing of datas the highest values has been obtained in April and the lowest values has been obtained in July. Also the highest values has been obtained in Nişantaşı (12.5 kg) according to the areas. The results that obtained from this study showed that growth of Gracilaria verrucosa has been influenced by the environmental contitions like salinty temperature, light, depth of the water and the structure of seabed. In 47 stations which Gracilaria verrucosa has been found the environmental conditions are suitable for growing Gracilaria verrucosa. 34