Antalya körfezi karides tuzak balıkçılığı potansiyeli üzerine bir ön çalışma
A preliminary study on shrimp trap fishing potential in gulf of Antalya
  1. Tez No: 940861
  2. Yazar: ŞAHİN TOPÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURHAN KEBAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ekonomik değeri yüksek su ürünleri arasında yer alan derin su karidesleri, genellikle dip trolleri ile avlanmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında karides avcılığında, alternatif bir av aracı olarak ülkemizde ilk kez“Yarı Yüzen Karides Tuzakları”denenmiştir. Çalışma, Akdeniz Üniversitesi'ne ait R/V Akdeniz Su araştırma gemisi ile Antalya Körfezi Kemer Koca Burun (36°35'42''N - 30°35'16''E) ile Selimiye Feneri (36°45.928'N - 31°23.092''E) arasında gerçekleştirilmiştir. Mayıs-Kasım 2023 tarihlerinde 45 ile 550 m derinlik aralığında toplam 22 avcılık operasyonu gerçekleştirilmiştir. Yarı yüzen karides tuzaklarında en fazla av veren türler olarak Plesionika edwardsii ve Plesionika narval tespit edilmiştir. Parapenaeus longirostris ve Plesionika heterocarpus türleri de tuzaklar ile yakalanmış olsa da hedef tür olmaktan uzaktırlar. Antalya Körfezi için önemli derin deniz türlerinden olan ve kırmızı karides olarak isimlendirilen Aristeus antennatus ve Aristeomorpha foliacea türlerinin tuzaklara girişi gözlenmemiştir. Karides türleri için en yüksek birim çabaya düşen av miktarı (CPUE) 320 g tuzak-1 gün-1 olarak hesaplanmıştır. Gerçekleştirilen örneklemelerde hedef dışı av oranı oldukça düşük tespit edilmiştir. Ayrıca avcılık operasyonu sonunda güverteye alınan tuzaklardan elde edilen hedef ve hedef dışı türlerin canlı oldukları gözlenmiştir. Kısıtlı imkânlar ile gerçekleştirilen bu tez çalışması ile ülkemizde ticari olarak uygulanmayan tuzak balıkçılığı ile ilgili kıymetli deneyimler kazanılmıştır. Yarı yüzen karides tuzaklarının Antalya Körfezi'nde küçük ölçekli balıkçılarca kullanılma potansiyelinin olduğu ve ekosistem yaklaşımlı sürdürülebilir balıkçığa katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Ancak bu balıkçılık yönteminin etkinliğini arttırmak için bu çalışma ile elde edilen ön verilerin daha kapsamlı çalışmalar ile desteklenip geliştirilmesi önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Deep-sea shrimps, which represent valuable fishery resources with significant economic importance, are predominantly caught with bottom trawls. In this thesis, 'Semi-Floating Shrimp Traps' are evaluated for the first time as an alternative fishing tool for shrimp fisheries in Turkey. The research was conducted between Kemer Koca Burun (36°35'42''N - 30°35'16''E) and Selimiye Lighthouse (36°45.928'N - 31°23.092'E) in the Gulf of Antalya aboard the R/V Akdeniz Su. A total of 22 fishing operations were conducted between May and November 2023, at depths ranging from 45 to 550 meters. The species Plesionika edwardsii and Plesionika narval were identified as the primary species captured in the semi-floating shrimp traps. While Parapenaeus longirostris and Plesionika heterocarpus were also captured, these species were not considered primary targets. Species such as Aristeus antennatus and Aristeomorpha foliacea, known as red shrimp and important deep-sea species in the Gulf of Antalya, were not observed in the traps. The maximum catch per unit effort (CPUE) for shrimp species was calculated at 320 g trap-1 day-1. The bycatch rate in the samples collected was notably low. Furthermore, it was observed that both target and non-target species caught in the traps were alive when retrieved at the end of the fishing operation. This thesis, conducted with limited resources, provides valuable insights into shrimp trap fishing, a method not commercially practiced in our country. It is considered that semi-floating shrimp traps have the potential to be adopted by small-scale fishermen in the Gulf of Antalya and may play a role in promoting sustainable fisheries through an ecosystem-based approach. However, to increase the effectiveness of this fishing method, it is crucial to supplement and refine the preliminary data obtained in this study through more extensive research.