Otomobillerde kullanılan ön süspansiyon sistemlerinden Al (6082) salıncak tasarımı, analizi ve ısıl işlem uygulaması
Al (6082) wishbone design, analysis and heattreatment application from front suspensionsystems used in car
  1. Tez No: 557779
  2. Yazar: FEYZA EMANETCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHDET UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Tasarım ve İmalat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Süspansiyon sistemi elemanları araçlarda özellikle konfor, yol tutuşu ve sürüş güvenliği bakımından önemli görevi olan bileşenlerdir. Günümüzde yaygın olarak kullanılan serbest süspansiyon sistemlerinin en kritik elemanlarından birisi salıncaklardır. Salıncaklar süspansiyon sistemi modeline göre tasarımı açısından çeşitlilik gösterdikleri gibi imal edildikleri malzeme ve yöntemlerine göre de farklı tasarımda salıncaklar piyasada mevcuttur. Bu tez çalışmasında üzerinde çalışılan salıncak Alüminyum 6082 alaşımından dövme yöntemiyle imal edilmiştir. Araçların sürüş güvenliğinin arttırılması, yol tutuş özelliklerinin geliştirilmesi ve daha konforlu hale getirilebilmesinin yolu süspansiyon sistemlerinin optimize edilmesinden geçmektedir. Bu tez kapsamında sistemin 'salıncak' elemanı üzerinde çalışma yapılmıştır. 6082 dövme Alüminyum alaşımlarının ısıl işleme uygunlukları ve bu sayede mekanik özellikleri ve mikroyapı özelikleri iyileştirilebilmesi üzerinden yola çıkılmıştır. T6 Yaşlandırma ısıl işlemi için belirlenen 4 farklı sıcaklık dereceleri (160°, 170°, 180° ve 190°) ve 3 farklı sürede (4,6 ve 8 saat) çalışmalar yapılarak süreç optimize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Suspension system components are important components in vehicles, especially in terms of comfort, road-holding ability and driving safety. One of the most critical elements of free suspension systems that are widely used today is the wishbones. Wishbones are different in terms of design according to the suspension system model and they are available in different designs according to the materials and methods they are manufactured. In this thesis, the wishbone made of aluminum 6082 alloy is produced by forging method. The way to improve driving safety, improve road-holding ability and make it more comfortable is to optimize the suspension systems. In this thesis, the wishbone element of the system has been studied. 6082 Forging Aluminum alloys are suitable for heat treatment compatibility and thus mechanical properties and microstructure properties can be improved. T6 process has been optimized for 4 different temperatures (160 °, 170 °, 180 ° and 190 °) and 3 different times (4,6 and 8 hours) determined for artificial agingheat.