Genetiği değiştirilmiş soya ürünlerinde gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu belirleme metodlarının validasyonu
Validation of the event-specific polymerase chain reaction detection methods on genetically modified soy products
- Tez No: 557791
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜL ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Biyoteknolojik gelişmelerin bitki ve hayvanlarda kullanılmaya başlanması Genetiği Değiştirilmiş Organizmaları (GDO) ortaya çıkarmıştır. Herbisit ve insektisitlerin kullanımının azaltılması, meyve ve sebzelerin raf ömrünün uzatılması, alerjik kimyasalların bitkilerden uzaklaştırılması ve besin içeriğinin zenginleştirilmesi amacıyla canlılara, özellikle bitkilere, genetik modifikasyon uygulanmaktadır. Rekombinant DNA teknolojisi bu genetik modifikasyonun rastgele mutagenler yerine, spesifik gen sekanslarıyla hedef DNA'nın değiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Soya fasulyesi, doyurucu olması ve ihtiva ettiği protein, yağ ve karbonhidratlar bakımından besleyici değerinin yüksek olması sayesinde dünyada çok geniş ekim alanlarına sahiptir. Bu sebeple, rekombinant DNA teknolojisi ile üretilen genetiği değiştirilmiş soya bitkileri göze çarpmaktadır. Soyanın tarlada daha az zarar görmesi, besleyici değerinin artırılması biyoteknoloji firmalarının hedefi haline gelmiştir. Tüketicileri, bu transgenik bitkilerin olası olumsuz etkilerinden korumak için Avrupa Birliği Referans Laboratuvarları tarafından analiz protokolleri ortaya konulmuştur. Bu protokollerin güvenilir ve doğru sonuç verip vermediği laboratuvarlar arası çalışmalar ile tekrarlanmalı ve uygulanmalıdır. Bu tez çalışmasında; gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu tip belirleme (event-spesifik) metotlarının validasyonu yapılmıştır. MON87769 ve CV127 tiplerinin Avrupa Birliği Referans Laboratuvarı tarafından belirlenen protokolleri valide edilmiş ve doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of biotechnological developments in plants and animals has revealed Genetically Modified Organisms (GMOs). To reduce the use of herbicides and insecticides, prolong the shelf life of fruits and vegetables, remove allergic chemicals from plants and enrich the nutrient content, genetic modification is applied to living things, especially plants. Recombinant DNA technology allows this genetic modification to be replaced by specific gene sequences instead of random mutagens. Soya bean has a huge cultivation area in the world thanks to its satisfying and high nutritional value in terms of protein, fat, and carbohydrates it contains. Therefore, genetically modified soy plants produced by recombinant DNA technology are prominent. It has become the target of biotech firms to increase the nutritional value of soybean, less damage in the fight against pests and weeds. To protect consumers from the potential adverse effects of these transgenic plants, analysis protocols have been introduced by the European Union Reference Laboratories. Whether these protocols are reliable and accurate should be repeated and performed with inter-laboratory studies. In this thesis; event-specific real-time polymerase chain reaction methods have been validated. The protocols of MON87769 and CV127 types identified by the European Union Reference Laboratory have been verified and validated.