Hatay ili Yayladağı ilçesi akarsu ve durgun sularındaki zooplanton faunasının araştırılması
Investigation of zooplanton fauna in streams and stagnant waters of Yayladaği district of Hatay province
- Tez No: 557817
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Hatay İli Yayladağı İlçesindeki 20 farklı baraj-gölet, akarsu ve kuyulardan mevsimsel olarak bazı su kalite parametreleri ve zooplankton faunası araştırılmıştır. Ekim 2015- Temmuz 2016 tarihleri arasında yapılan çalışma sonucunda Rotifera'dan 53; Kladosera'dan 17 ve Kopepoda'dan 15 olmak üzere toplam 85 takson belirlenmiştir. Zooplankton gruplarının yüzde bulunma oranları ise Rotifera'nın % 62,35 ile en çok, Kladosera'nın %20 ile ikinci sırada ve Kopepoda'nın %17,65 oranı ile en az bulunan grubu oluşturduğu belirlenmiştir. Kuyularda 30 rotifer, 12 kopepod ve 9 kladoser (toplam 51 tür); baraj ve göletlerde 42 rotifer, 11 kladoser ve 3 kopepod (toplam 56 tür); Akarsularda ise 29 rotifer, 10 kladoser ve 5 kopepod (toplam 44 tür) tespit edilmiştir. Rotifera'dan Keratella cochlearis ve Trichocerca similis 13 sucul ortamda, Kladosera'dan Bosmina longirostris 16 sucul ortamda ve Kopepoda'dan Tropocyclops prasinus 13 sucul ortamda tespit edilmiş ve en yaygın bulunan türler olduğu belirlenmiştir. En az yayılım göstererek sadece bir sucul ortamda bulunan türlerin Anuraeopsis fissa, Branchionus quadridentatus, Cephalodella ventripes, Euchlaris lyra, Filinia longiseta, F. opoliensis, Lecane aculeata, L. furcata, L. pumila, L. acanthinula, Mytilina unguipes, Notholca squamula, Rotaria neptunia, Trichocerca pusilla, T. taurocephala, T. elongata, Testudinella elliptica, Daphnia sp., Leydigia acanthocercoides, Monospilus dispar, Ilyocryptus sordidus, Simocephalus vetulus, Bryocamptus minutus, B. zschokkei, Diacyclops bicuspidatus and Eucyclops serrulatus oldukları belirlenmiştir. En çok tür Görentaş Göletinde (36 tür) bulunmuş, bunu 31 türle Kasım Bey Deresi ve 30 türle Hoplar Deresinin takip ettiği belirlenmiştir. En az tür bulunan çalışma alanının ise 2 türle kuyu 10 olduğu belirlenmiştir. Baraj ve göletlerde her mevsim bol miktarda bulunan türlerin Asplanchna priodonta, Polyarthra vulgaris, Bosmina longirostris olduğu belirlenirken akarsularda Cephalodella gibba, Colurella adriatica, Euchlanis dilatata, Lepadella ovalis olduğu belirlenmiştir. Kuyularda ise düzenli artış azalış göstermeyen, zaman zaman yoğun bulunan türlerin Trichocerca similis, Bosmina longirostris ve Tropocyclops prasinus olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Zooplankton, göl, akarsu, kuyu, Yayladağı, Hatay Sayfa Adedi : 57 Danışman : Prof. Dr. Ahmet BOZKURT
Özet (Çeviri)
In this study, some water quality parameters and zooplankton fauna were investigated from 20 different dam-ponds, rivers and wells in Yayladağı District of Hatay Province. As a result of the study conducted between October 2015 and July 2016, a total of 85 taxa were determined including 53 from Rotifera, 17 from Kladosera and 15 from Kopepoda. The percentage of zooplankton groups was found to be the highest with 62,35% and the second with Cladosera with 20% and the lowest with 17,65% of Kopepoda. Thirty rotifers, 12 copepods and 9 cladoserans (total 51 species) in wells; 42 rotifers, 11 cladoserans and 3 copepods (56 species in total) in dams and ponds, and 29 rotifers, 10 cladoserans and 5 copepods In the streams (44 species in total) were identified. From rotifer Keratella cochlearis and Trichocerca similis are in 13 aquatic environment, from Cladocera Bosmina longirostris in 16 aquatic environment from kopepoda Tropocyclops prasinus in 13 aquatic environment defined and these species were the most common species. It was determined that the species showing the least spread only in one aquatic environment were Anuraeopsis fissa, Branchionus quadridentatus, Cephalodella ventripes, Euchlaris lyra, Filinia longiseta, F. opoliensis, Lecane aculeata, L. furcata, L. pumila, L. acanthinula, Mytilina unguipes, Notholca squamula, Rotaria neptunia, Trichocerca pusilla, T. taurocephala, T. elongata, Testudinella elliptica, Daphnia sp., Leydigia acanthocercoides, Monospilus dispar, Ilyocryptus sordidus, Simocephalus vetulus, Bryocamptus minutus, B. zschokkei, Diacyclops bicuspidatus and Eucyclops serrulatus. The most species were found in the Görentaş Dam Lake (36 species), followed by the Kasım Bey Creek with 31 species and the Hoplar Creek with 30 species. The study area with the least species was found to be wells 10 with 2 species. While the most abundant species in the dams and ponds were found to be Asplanchna priodonta, Polyarthra vulgaris, Bosmina longirostris in all seasons, Cephalodella gibba, Colurella adriatica, Euchlanis dilatata and Lepadella ovalis were most abundant species in rivers. On the other hand, in the wells, it was determined that the species which were intense from time to time were Trichocerca similis, Bosmina longirostris and Tropocyclops prasinus. Key Words : Zooplankton, lake, river, well, Yayladağı,Hatay Page Number : 57 Supervisor : Prof. Dr. Ahmet BOZKURT