Kahramanmaraş koşullarında yetiştirilen yavaş gelişen etlik piliçlerin besi performansı
Nutrition performance of slow developing broilergrown in Kahramanmaraş
  1. Tez No: 557818
  2. Yazar: MUZAFFER TOPUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜLÜN ÇİÇEK RATHERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Bu çalışma ile günümüzde insan sağlığı bakımından gıda güvenliği ve hayvansal protein bakımından piliç etinin mevcut durumu konusunda bilgilendirmektedir. Bu amaçla Kahramanmaraş koşullarında yavaş gelişen piliçlerin farklı yetiştirme sitemlerindeki farklılıkları araştırmaya alınmıştır. Gruplar arasındaki canlı ağırlık kazançları bakımından 2,3 ve 4 haftalardaki farklılıklar önemli bulunmuş olup, ikinci gruptaki artış daha yüksektir. Kesim ağırlığı, karkas ağırlığı ve karkas randımanı bakımından deneme sonunda her iki grup arasında da farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to inform the current situation of chicken meat in terms of food safety and animal protein in terms of human health. For this purpose, differences in different breeding systems of broilers developing slowly under Kahramanmaraş conditions were investigated. The differences between the groups in terms of weight gain were found to be significant in 2,3 and 4 weeks and the increase in the second group was higher.At the end of the trial, no difference was found between the two groups.