Mobil platformlarda kaliteli kod geliştirilmesi ve maliyetin azaltılması
Devoloping high quality code and reducing cost in mobile platforms
  1. Tez No: 557820
  2. Yazar: NURİ GÖKHAN ALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde mobil uygulama kullanımının daha fazla yaygınlaşmasıyla profesyonel yazılım ekiplerinde mobil yazılımcıların önemi artmıştır. Mobil platformda uygulama geliştirme hem arka plandaki iş kodları hem de ön yüz geliştirmelerini kapsar. Ön yüz geliştirme yapılırken planlama, geliştirme ve sonuç aşamalarında pek çok yoruma maruz kalınmaktadır. Dolayısıyla bir proje hayat bulana kadar ve hatta bulduktan sonraki sürümlerde dahil yorumlar neticesinde pek çok önemli değişiklikler yapılmaktadır. Bu değişimlere rahat ayak uydurabilmek için yazılımın kaliteli, kolay anlaşılır ve yeterli esneklikte olması gerekmektedir. Bu yetkinlikleri sağlamayan yazılımlar haliyle yükselen maliyetlerle karşı karşıya kalmaktadır. Mobil yazılımın maliyetini arttıran faktörler ve maliyeti düşürmek için uygulanabilecek çözümler araştırılmıştır. İlk sürüm geliştirme, bakım ve devam eden sürümlerindeki geliştirmelerindeki durumları projenin büyüklüğü ve koşulları da göz önünde bulundurarak incelenmiştir. Tüm etken faktörler incelenerek problemler tespit edilmiş ve çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Tez çalışması ile tasarım örüntüleri ve kaliteyi arttıran faktörler ile alakalı konular detaylandırılmıştır. Bu tez ile literatüre bir tanesi“Flex Pattern”olan üç yeni örüntü sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
With the increasing usage of mobile application, the importance of mobile software developers has increased in software teams. Application development on the mobile platform includes both background business code development and fronend development. Frontend development is most commented part of development during the plan, in development and final period. This is because, many important changes are made as a result of comments. In order to keep up with these changes, the software must be of high quality, easily understood and sufficient flexibility. In this study, the factors that increase the cost of mobile software and the solutions that can be applied to reduce the cost have been investigated. The development of the first version, maintenance and next version are examined, taking into account the size and conditions of the project. All the factors were investigated and problems were determined and solution suggestions were made. With this thesis study, design patterns and factors that improve the quality were elaborated. In this thesis, three new patterns, one of which is“Flex Pattern”, are presented in the literature.