Blok zincir teknolojisi ve %51 sorunsalı
Block chain technology and %51 attack
  1. Tez No: 557821
  2. Yazar: ALİ OSMAN TİKVEŞLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ATINÇ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmanın amacı, dünya da gittikçe artan bir ilgi ve kullanım alanıyla önemli bir gündem oluşturan Blok Zincir teknolojisinin temel ve teknik anlamda detaylı olarak incelenerek, ülkemizde ve dünyadaki kullanım alanlarını göstermek, gelecekte öngörülen kullanım alanlarına değinmek. Bunların yanında Blok Zincir teknolojisinin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirip, en önemli özelliklerinden biri olan dayanıklılık ve güvenlik politikasını teknik olarak incelemektir. Blok Zincir yapısının mevcut sistemlere göre üstünlüğünü anlatarak, şu an 10 yılı aşkın süredir en büyük Blok Zincir olan ve İşin İspatı uzlaşı yöntemine göre çalışmakta olan Bitcoin yapısı ile blok zincir yapılarının en büyük riski olarak anılan“%51 Saldırısını”teknik anlamda incelenecek olup, hali hazırda kullanılan örnek blok zincir uygulamalarında %51 riskinin ne kadar olduğu matematiksel olarak gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to show the usage areas of our country and the world for both today and the future by examining in detail the basic and technical aspects of Block Chain technology which is an important agenda with an increasing interest and usage area in the world. In addition to these, it is to evaluate the advantages and disadvantages of Block Chain technology and to examine the strength and security policy which is one of the most important features by technically. 51% Attack, which is the biggest risk of block chain structures with the Bitcoin example, which has been the largest Block Chain application for more than 10 years and working according to the proof of work consensus method, is going to be examined in technical sense. The percentage of 51% risk in the sample block chain applications will be shown statistically.