Ürünlerin tedarikçiden tüketiciye ulaşmasını takip edecek bir blok zinciri sisteminin tasarlanması
Design a system to monitor the transportation process from supplier to consumer by using blockchain technology
  1. Tez No: 561419
  2. Yazar: REYHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmada gıda tedarik zinciri yönetiminde yaşanan zorlukların çözümü için Blockchain teknolojisinin kullanılması ile ilgili bir öneri kurgulanmıştır. Önerinin iyi anlaşılabilmesi için öncelikle çözüm üretmek amacı ile kullanılacak olan Blockchain teknolojisi açıklanmış. Blockchain teknolojisinin ortaya çıkmasını sağlayan Bitcoin teknolojisi anlatıldıktan sonra yüksek güvenlik sağlamak için kullanılan Kriptografi hakkında bilgiler verilmiştir. Bitcoin teknolojisinin çalışması için gerekli olan Cüzdan, Mempool, Madencilik gibi terimler açıklanarak yenilikçi bir veri kaydetme yöntemi olan Blockchain teknolojisi ile kaydedilen verilerin değiştirilemez olmasını sağlayan yöntem açıklanmıştır. Blockchain teknolojisi ile ilgili bir güvenlik açığı olan %51 saldırısı ve önlem almak için yapılabilecek çalışmalara değinilmiştir. Blockchain teknolojisi kullanarak sadece değer transferi kayıtlarının yapılmasından öte olanakları mümkün kılan Ethereum teknolojisi ve merkezi olmayan, kendiliğinden çalışan organizasyonlar (DAO) ile akıllı kontratlar hakkında bilgiler sunulmuştur. Yenilikçi çalışma şekilleri ortaya koyan Blockchain sayesinde dönüşüm yaşanması muhtemel 50 sektör hakkındaki öngörülere yer verildikten sonra bu sektörlerden birisi olan Tedarik Zinciri Yönetimi konusuna odaklanılarak yaşanan zorluklar ve bu zorluklara Blockchain ile getirilebilecek çözümler açıklanmıştır. Çalışmanın sonuç kısmında tedarik zinciri yönetimi için kullanılabilecek bir sistemin kavramsal yapısını açıklamak amacıyla çalışan bir Blockchain örneği sunulmuştur. Örneğin hazırlanması için IBM tarafından desteklenen Hyperledger yapısı tercih edilmiş, çalışma platformu olarak Windows işletim sistemi üzerinde çalışan Docker platformu kullanılmış, prototip uygulama geliştirmek için Hyperledger Composer Playground uygulaması kullanılmıştır. Örnek uygulamada bir tedarikçiden alınıp tüketiciye taşınan ürünün yoldaki sıcaklık bilgilerinin okunması ve kaydedilmesi sağlanmış, taşıma sonucunda ürün kabul edildiğinde taraflar arasındaki para alışverişinin akıllı kontrata göre mutabakatı sağlanmıştır. Blockchain teknolojisi, geçmişe dönük kayıtların değiştirilemez olmasını sağladığından dolayı Tedarik Zinciri Yönetiminde zincirin tarafları arasında güvenli iş birliği yapılmasını mümkün kılmaktadır.
Özet (Çeviri)
There is proposal has been made about to solve the problems in food supply chain management by using Blockchain technology in this thesis. In order to understand the proposal, the Blockchain technology which will be used to generate solution has been introduced. Bitcoin technology which was created Blockchain has been explained. Information about cryptography provided which is one of key future of high security. Terms such as Wallet, Mempool, Mining are explained which are necessary to work with Bitcoin. There is information about in innovative data recording method which provides tamper-proof data protection in Blockchain technology. There is information about %51 attack problem in Blockchain which is a security vulnerability and countermeasures suggested about the attack. There is information provided about Ethereum technology which provides technologies beyond transfer records such as smart contract and Decentralized Autonomous Organizations (DAO). Blockchain provides innovative methods which will transform industries and there are predictions for 50 sectors which will affected by Blockchain then focused to solve difficulties by using Blockchain in Supply Chain Management which is one of these sectors. There is a proof of concept system example which is a working Blockchain simulator can be used for supply chain management introduced at the end of study. Hyperledger technology which is supported by IBM was preferred as infrastructure of POS platform. The Docker Container platform used to create example on the Windows 10 Pro Operation System. Hyperledger Composer Playground has been used to create POS application. There is a shipment transfers process from grower to importer in example application. There is two main action in example application. One of them is reading temperature and second one is receiving container. There is money transfer process from importer to grower after successful shipment receive. Blockchain technology provides tamper-proof data record method which establishes secure collaboration between different companies which are working all together in Supply Chain Management.